خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ازبکستان ممنوع شد

خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال در ازبکستان ممنوع شد
1398/10/05
| 127

ازبکستان که نامش در بین بهترین کشورها برای استخراج و خرید و فروش بیت کوین دیده می شود، اخیرا در اقدامی عجیب، خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد.

به نقل از کوین تلگراف، ازبکستان خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، حتی از طریق صرافی ارز دیجیتال های مجاز را ممنوع اعلام کرده است. این موضوع اخیرا به یکی از موضوعات اصلی در محافل ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. 

اداره ملی مدیریت مالی ازبکستان از اوایل دسامبر (اواسط آذر) اصلاحیه های جدیدی را در قوانین ارزی ایجاد کرده که طبق آن خرید بیت کوین وسایر ارزهای دیجیتال و همچنین فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای تمامی افراد ممنوع شده است و بر اساس آن، شهروندان این کشور حتی با مراجعه به صرافی ارز دیجیتالهای مجاز هم قادر به خرید ارزهای دیجیتال نخواهند بود.

با این حال، این اداره به سرمایه گذاران اجازه داده است تا دارایی های دیجیتال خود که پیش از اجرای ممنوعیت کسب کرده بودند را از طریق دو درگاه ثبت شده در کشور – فورکلوگ و اسپوتنیک – به فروش برسانند.

بر این اساس به نظر می رسد که دوره استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت مشروع در کشور ازبکستان به سرآمده است. صرافی ها از این پس تنها در خواست سرمایه گذارانی را می پذیرند که تاییذ شده باشند، بیش از 18 سال سن داشته باشند و مظنون به مشارکت در فعالیت های غیرمجاز نباشند. این مساله ناشی از نگرانی‌های ازبکستان از مشارکت احتمالی برخی سرمایه‌گذارها در پولشویی و تامین مالی تروریسم است.

خرید بیت کوین

اگرچه ازبکستان از قطب های اصلی ارزهای دیجیتال محسوب نمی شود اما تصمیم دولت این کشور مبنی بر ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، باعث تعجب فعالان این عرصه شده است،  چرا که این کشور در مسیر تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی ارزهای دیجیتال بود. از این رو، این مساله به یکی از مباحث داغ در محافل ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است.

دولت ازبکستان، سال گذشته به طور قانونی خرید بیت کوین و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را پذیرفت و قراردادی را با "انجمن کسب و کار بلاک چین کره" در این راستا به امضا رساند ک هطبق آن قرار بود به اجرای طرح "انقلاب 4 ازبکستان" یاری رسانی شود. یکی از زمینه‌های تمرکز این پروژه تقویت شبکه بلاک‌چین در ازبکستان بود. حتی طرح‌هایی برای ایجاد ابزار (پلتفرم) معاملاتی ،‌ یک آکادمی بلاک‌ چین و حتی برگزاری عرضه اولیه سکه‌های دیجیتال (ICOs) وجود داشت.

اکنون به نظر می‌رسد که این کشور نظرش را تغییر داده و تصمیم به ممنوعیت کلی خرید ارزهای دیجیتال گرفته است هر چند ظاهرا دولت این کشور اعتقاد دارد که ممکن است سرمایه‌گذاری‌ها و پروژه‌های مختلف خارجی در آینده راهی این کشور شود.