قانونی شدن فروش و نگهداری بیت کوین برای بانک های آلمانی

قانونی شدن فروش و نگهداری بیت کوین برای بانک های آلمانی
1398/09/10
| 801

به نقل از کوین تلگراف، لایحه ای جدید در آلمان در دست بررسی است که به موجب آن به بانک ها اجازه داده می شود به فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بپردازند و یا خدمات نگهداری از بیت کوین ارائه دهند. به گفته ی بسیاری، اگر این لایحه اجرایی شود آلمان به بهشت ارزهای دیجیتال تبدیل خواهد شد.

در حال حاضر بانک‌ها و موسسات مالی آلمان، از ارائه تسهیلات فروش ببیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به مشتریان خود منع شده‌اند. لایحه پیشنهادی در صورت تصویب، وضع موجود را تغییر خواهد داد. این لایحه که در حال حاضر در "بوندستاگ"، پارلمان فدرال آلمان به تصویب رسیده است برای اجرا شدن باید به اجماع حداقل 16 ایالت این کشور برسد.

در حالی که پیش‌نویس اولیه این لایحه شامل "بند جدایی" بود که بانک‌ها را ملزم به مراجعه به متقاضیان خارجی ارزهای دیجیتال یا شرکت‌های تابعه اختصاصی می‌کرد، آخرین نسخه لایحه پیشنهادی این مورد را حذف می‌کند. این امر عملیات مربوط به ارزهای دیجیتال در بانک‌ها را آسان‌تر می‌کند. آژانس خبری هندلزبلت آلمان این چنین گزارش می‌دهد:

از ابتدای سال 2020 موسسات مالی قادر خواهند بود خدمات بانکی آنلاین، اوراق بهادار کلاسیک مانند سهام و خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال را فقط با لمس یک دکمه به مشتریان خود ارائه کنند.

اخبار این لایحه با استقبال فعالان این بازار مواجه شده است، «سون هیلدبرانت» (Sven Hildebrandt)، رئیس شورای دفتر کل توزیع‌شده در این مورد می‌گوید:

آلمان در حال تبدیل شدن به بهشت ارزهای دیجیتال است. قانون‌گذاران آلمانی نقش مهمی در تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال بازی می‌کنند.

نکته جالب توجه این است که انجمن بانک‌های آلمان که یک لابی بسیار بزرگ متشکل از 200 موسسه مالی است، از این لایحه حمایت می‌کند و معتقد است موسسات مالی برای حفاظت از دارایی‌های مردم، دارای تجربه کافی و توانایی کنترل ریسک مناسب هستند. در ماه اکتبر (مهر) این انجمن بیاینه‌ای صادر کرده بود مبنی بر اینکه اقتصاد اروپا به «یوروی دیجیتال قابل برنامه‌ریزی» نیاز دارد.

با این حال رعایت جانب احتیاط هنوز پابرجاست. بوندستاگ اخیراً دربیانیه‌ای که منتشر کرده است، با استناد به نوسانات زیاد ارزهای دیجیتال و محدودیت آن‌ها در پرداخت‌ها، اظهار کرده ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پول واقعی نیستند.

در این بیانیه در مورد ارزهای دیجیتال باثبات (Stable Coins) محتاطانه‌تر صحبت شده و به پتانسیل آن‌ها برای برهم زدن سیستم پولی موجود اشاره شده است.

در هفته اخیر، این موضع توسط عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا، بنوئی کوئور (Benoit Coeure) نیز تکرار شد. او اظهار داشت تلاش برای استفاده از Stable Coin ها، خطرات بالقوه‌ای را در طیف گسترده‌ای از حوزه‌های سیاست‌گذاری ایجاد می‌کند.

بعضی از صاحب نظران درباره تهدیدات ناشی از قانون جدید برای محافظت از مشتریان، نگرانی  خود را در این مورد ابراز کرده اند.

نیلز ناوهازر (Niels Nauhauser) متخصص امور مالی مرکز پشتیبانی از مشتریان Baden-Wuerttemberg در این خصوص گفت:

اگر بانک ها مجاز به فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و نگهداری از آنها به ازای دریافت مقداری کارمزد باشند، بدون آنکه مشتریان خود را متوجه این موضوع کنند که وارد چه حوزه ای شدند، آنها را در معرض خطر از دست دادن کل دارایی خود قرار می‌دهند.