"پارسه" پول خرد ایران می‌شود. قیمت جدید بیت کوین،دلار و سکه؟

"پارسه" پول خرد ایران می‌شود. قیمت جدید بیت کوین،دلار و سکه؟
1398/05/31
| 1370

قیمت سکه و طلا با پول جدید

 

با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانک مرکزی "پارسه" به عنوان پول خرد ایران مطرح شده است که با این حساب قیمت‌های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می‌شود که هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی، ۴۱۵۰ تومان خوانده می‌شود یا هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان خوانده می‌شود.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه طرح
حذف چهار صفر از پول ملی ایران توسط بانک مرکزی تهیه و در هیات وزیران به تصویب رسید، در روز چهارشنبه ۳۰ مرداد، رئیس‌جمهور این طرح را در قالب لایحه‌ای با یک فوریت به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

پیش‌تر عبدالناصر همتی گفته بود که اجرای این طرح، حداقل دو سال زمان می‌برد و هزینه میلیاردی نخواهد داشت؛ البته به گفته او با اجرای این طرح، هزینه چاپ پول کاهش می‌یابد و روند حسابرسی‌ها ساده‌تر انجام خواهد شد.

بر اساس آن‌چه که امروز رئیس‌جمهور برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرده، قرار است که با حذف چهار صفر از پول ملی هر ۱۰ هزار ریال فعلی (۱۰۰۰ تومان) برابر با یک تومان شده و تومان به واحد اصلی پول ایران تبدیل شود.

همچنین برای پول خرد نیز هر ۱۰۰
پارسه معادل یک تومان در نظر گرفته می‌شود؛ به عبارت دیگر اکنون هر ۱۰ ریال معادل یک تومان است و در واحد جدید هر ۱۰۰ پارسه معادل یک تومان خواهد بود.

با تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن قطعا در ابتدا تفاوت‌هایی در نحوه گفتار واحد پولی جدید در میان مردم ایجاد خواهد شد، اما آنطور که به نظر می‌رسد واحد پول ایران شبیه واحد پول بسیاری از کشورهای دیگر از جمله دلار شده که ترکیبی از یک واحد اصلی و یک واحد خرد است.


حذف 4صفر از پول ملی


همانطور که هر دلار در حال حاضر برابر با ۱۰۰ سنت است، واحد پول ایران نیز به سیستمی مشابه تغییر وضعیت خواهد داد که مثال‌هایی را برای روشن‌تر شدن موضوع خواهیم زد.

برای مثال امروز هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است که به این ترتیب با واحد پول جدید، قیمت هر سکه برابر با ۴۱۵۰ تومان می‌شود.

هر نیم سکه نیز دو میلیون و ۱۵۸ هزار تومان است که نیم سکه نیز در نظام جدید واحد پولی ۲۱۵۸ تومان خواهد بود.

همچنین هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان می‌شود. هر یورو نیز ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان است که ۱۳ تومان ۲۵ پارسه یا ۱۳.۲۵ تومان می‌شود.

اما شاید این سوال پیش بیاید که برای قیمت‌های کمتر این تعریف چگونه خواهد بود؛ برای مثال قیمت محصولی که به ازای هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است، پس از اجرای طرح حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی ایران، هشت تومان و ۵۰ ریال یا به عبارت دیگر ۸.۵ تومان خواهد بود.

نوع نوشتار نخست بیشتر در فرآیندهای حسابرسی و حسابداری استفاده خواهد شد و به احتمال قوی استفاده از ۸.۵ تومان در میان مردم رایج خواهد شد و در مثالی دیگر ۱۵۷۰ تومان فعلی در سیستم جدید ۱.۵۷ تومان خواهد بود.

هرچند که ممکن است با اجرای این طرح، مدتی طول بکشد تا همه مردم به آن عادت کنند، اما نکته آنجاست که بسیاری از مردم در مکالمات روزانه خود در حال حاضر نیز به همین شکل سخن می‌گویند؛ برای مثال اگر قیمت کالایی ۶۰ هزار تومان باشد، اغلب فروشندگان از ترکیب ۶۰ تومان برای گفتن قیمت به مشتری استفاده می‌کنند که در نظام جدید نیز همین خواهد بود.


قیمت بیت کوین با واحد پول ملی جدید


با تغییر واحد پولی، سکه، دلار و بیت کوین چگونه خواهد بود:

  •     هر سکه بهار آزادی معادل چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و معادل ریالی آن ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است که با واحد پول جدید، هر سکه تمام ۴,۱۵۰ تومان خواهد بود.

  •     هر نیم سکه در حال حاضر دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و معادل ریالی آن ۲۱ میلیون و ۶۰۰ ریال است که با واحد پولی جدید معادل ۲,۱۶۰ تومان خواهد شد.

  •     هر ربع سکه یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان است که معادل ۱,۳۶۴ تومان خواهد بود.

  •     دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان با سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه و یا ۱۱.۷ تومان خواهد شد.

  •     یورو با قیمت ۱۳ هزار ۱۰۰ تومان معادل ۱۳ تومان و ۲۵ پارسه و یا ۱۳.۲۵ تومان خواهد شد.

  •     بیت کوین با قیمت ۱۱۷ میلیون تومان و معادل ریالی ۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال در واقع  معادل ۱۱۷ هزار یا ۱۱۷,۰۰۰ تومان خواهد شد.

  •     قیمت اتریوم با ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان معادل ۲,۱۷۶ تومان خواهد بود.


توجه داشته باشید که قیمت های اعلام شده با نرخ همین امروز محاسبه شده اند و با تغییر قیمت این مقادیر نیز تغییر می کنند.

شاید این سوال پیش بیاید که برای قیمت‌های کمتر این تعریف چگونه خواهد بود؛ برای مثال قیمت محصولی که به ازای هر کیلوگرم ۸,۵۰۰ تومان است، پس از اجرای طرح حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی ایران، هشت تومان و ۵۰ ریال یا به عبارت دیگر ۸.۵ تومان خواهد بود.