کرگ رایت محکوم به پرداخت 500 هزار بیت کوین! احتمال افت شدید قیمت بیت کوین

کرگ رایت محکوم به پرداخت 500 هزار بیت کوین! احتمال افت شدید قیمت بیت کوین
1398/06/05
| 690

قاضی پرونده دعوی «کریگ رایت» و «دیو کلیمن» رای ابتدایی خود را صادر کرد. طبق رای دادگاه، کریگ رایت موظف است بیش از نصف بیت کوین‌های خود و نصف تمام مالکیت‌ معنوی (اختراعات و امتیازات) که تا قبل از سال ۲۰۱۴ بدست آمده را به وارثان دیوید کلیمن اعطا کند.

به‌گزارش «کوین دسک» و به‌نقل از منابع نزدیک به پرونده، بر اساس رای بدوی قاضی «بروس رینهایت» (Bruce Reinhart)، خوانده (مدعی علیه – کریگ رایت) موظف است تا ۵۰ درصد از بیت کوین‌هایی را که تا پیش از اتمام سال ۲۰۱۳ (۳۱ دسامبر ۲۰۱۳) در اختیار داشته به وراث کلیمن تسلیم نماید. علاوه بر این رایت، ملزم به انتقال نیمی از حق مالکیت‌های معنوی (IP) که پایان سال ۲۰۱۳ در اختیار داشته، به وراث کلیمن خواهد بود.

دادگاه رایت مشمول قانون حضور هیئت منصفه نمی‌شود و رایت نمی‌تواند در مقابل این حکم مقاومت کند، اما وی همچنان می‌تواند درخواست تجدیدنظر کند.

این پرونده از سال ۲۰۱۸ در دادگاه تحت بررسی است. طبق شکایت برادر دیو کلیمن، رایت قصد توقیف بیت کوین‌های او را داشته است. گفته می‌شود ارزش این بیت کوین‌ها چیزی در حدود ۱۰ میلیارد دلار است.

«کایل روش» و «ولول فریدمن» از شرکت «روش فریدمن» به‌عنوان وکلای مدافع کلیمن و شرکت حقوقی «ریورو مستر» به‌عنوان وکیل مدافع رایت بر روی این پرونده کار می‌کنند.

پرونده به‌واسطه مشکلاتی در روند بررسی نهایی و جمع‌آوری داده‌ها همچنان باز است؛ اما رای ماهوی (مربوط به اصل پرونده) اتخاذ شده و این یعنی پرونده طولانی رایت و کلیمن به‌زودی به پایان خود خواهد رسید.

 

خرید بیت کوین


بر اساس گفته‌های منبعی آگاه، قاضی رینهارت ادعاهای رایت را وارد ندانست. البته این که آیا رایت واقعا ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، است یا خیر هم مشخص نشده است.

پیش از نهایی شدن دستور رینهارت، این رای باید به تایید «بث بلوم»، قاضی ایالتی، برسد. تایید نهایی منوط به عدم اعتراض وکلای رایت خواهد بود.

گفته می‌شود کریگ رایت و دیوید کلیمن به مدت ۵ سال با یکدیگر شراکت داشته‌ و در این مدت بیش از ۱.۱ میلیون واحد استخراج کرده‌اند، تا این‌که در سال ۲۰۱۳ دیوید کلیمن فوت می‌کند.

بنابراین اگر این گفته درست باشد، رایت باید ۵۰۰,۰۰۰ بیت کوین، معادل ۵ میلیارد دلار را به همسر کلیمن، «آیرا کلیمن»، بپردازد.  پرداخت این مبلغ طبق حکم قاضی «بروس رینهارت» شامل ۴۰ درصد مالیات خواهد بود که باید از محل دارایی‌های کلیمن پرداخت شود.

بنابراین به احتمال زیاد آیرا کلیمن ناچار خواهد بود بخشی از بیت کوین‌ها را به فروش برساند مگر اینکه شخصا خودش ۲ میلیارد دلار را به صورت نقدی پرداخت کند. فروش ۲۰۰,۰۰۰ بیت کوین در بازار می‌تواند عرضه را به شدت افزایش دهد که نتیجه‌ای جز سقوط شدید قیمت بیت کوین را در پی نخواهد داشت. حالا باید دید که آیا این حکم نهایی می‌شود یا خیر.