کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان

کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان
1398/07/22
| 770

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است تعلل در تصمیم‌گیری درباره ارزهای دیجیتال (بیت کوین) باعث شده فرصت نقش‌آفرینی در این عرصه از ایران گرفته شود و دیگر کشورهای منطقه در حال جذب استخراج‌کنندگان بیت کوین هستند.

به گزارش پارسیان ارز، مجید حسینی نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:

همان‌طور که از ماه‌ها قبل اعلام کرده بودیم، بیت کوین یک ظرفیت قابل توجه برای فعالیت در ایران و ارزآوری برای کشور دارد و حتی با وجود دیر اقدام کردن در این زمینه، هنوز ایران می‌تواند نقشی جدی در این عرصه ایفا کند.

خرید و فروش بیت کوین

به گفته وی، از چند ماه قبل که دولت به موضوع ارزهای دیجیتال ورود کرد، به‌طور دقیق تکلیف این حوزه مشخص نشد و در چنین فضایی بسیاری از استخراج کنندگان بیت کوین کار خود را متوقف کردند یا به دلیل غیرقانونی اعلام شدن آن، مورد پیگرد قرار گرفتند.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه بانک مرکزی گزینه مناسبی برای تصمیم‌گیری در زمینه ارزهای دیجیتال نیست، اظهار کرد:

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال این است که مستقل از بانک‌های مرکزی و دولت‌ها عمل می‌کند و یکی از دلایل مزیت داشتن این پول‌ها برای ایران همین ویژگی است که می‌تواند در عبور از فشار تحریم‌ها به ما کمک کند.

 

کوچ ماینرها از ایران به قزاقستان


حسینی‌ نژاد ادامه داد:

در ارز دیجیتال، بانک مرکزی نقشی ایفا نمی‌کند و از این رو منطقی نیست از نهادی بخواهیم در حوزه‌ای که اختیاراتش را محدود می‌کند، مجوز صادر کرده و در رابطه با آن ضابطه تعیین کند.


وی با بیان مزیت جغرافیایی ایران برای استخراج ارز دیجیتال، بیان کرد:‌

ما در ایران دسترسی به انرژی ارزان قیمت داریم و با توجه به اینکه در تمام سال امکان استفاده از حداکثر ظرفیت آن وجود ندارد، عملاً این انرژی به هدر می‌رود. اگر این انرژی تحت نظارت دولت به ارزهای دیجیتال انتقال پیدا کند، قطعاً می‌توان برای کشور درآمدزایی کرد و سرمایه‌گذاران مختلفی را به این سمت سوق داد.


این عضو اتاق بازرگانی تهران تعلل در تصمیم‌گیری قطعی درباره ارزهای دیجیتال را یک فرصت‌سوزی اقتصادی دانست و گفت:‌

در شرایطی که ما شرایط فعالیت استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال را دشوار کرده‌ایم، دیگر کشورهای منطقه در حال جذب آنها هستند. برای مثال از چندی قبل تعدادی از دستگاه‌های ماینر (استخراج ارز دیجیتال) به قزاقستان رفته و این روند در ماه‌های گذشته نیز ادامه یافته است. اگر شرایط به همین شکل ادامه پیدا کند بخش زیادی از سرمایه‌گذاران ایران را ترک خواهند کرد و قطعاً بازگرداندن آنها کار ساده‌ای نیست. قطعاً بیت کوین در شرایط فعلی می‌تواند در حل بخشی از مشکلات اقتصادی کشور کمک کننده باشد و باید این فرصت را دریافت.