راه اندازی کمپین «IranRescueBit» با هدف کمک به سیل‌زدگان کشور از طریق رمزارزها

راه اندازی کمپین «IranRescueBit» با هدف کمک به سیل‌زدگان کشور از طریق رمزارزها
1398/05/24
| 610

راه اندازی بستر کمک به سیل زدگان کشور با استفاده از بلاک چین و رمز ارزها


سیل اخیر درکشور در استانهای فارس، لرستان، گلستان و همدان موجب تلفات و خسارات بسیار زیادی شد.خساراتی که با وجود کمکهای بسیار زیاد مردمی و گذشت چندین ماه از وقوع این حادثه، جبران نشده است.
به تازگی در کشور بستر بلاکچینی به نام IranRescueBit راه اندازی شده که به داوطلبان دارنده‌ی رمز ارزها، امکان ارسال کمکهای خیرخواهانه به سیل زدگان مناطق مختلف کشور را فراهم ساخته است. این بستر از رمزارزهای بیت کوین(BTCاتریوم(ETH) و لایت کوین(LTC) پشتیبانی میکند.

خرید و فروش ارز دیجیتال


نشست خبری این کمپین که با هدف کمک به سیل‌زدگان کشور از طریق رمزارزها تشکیل شده است، با حضور رسانه‌های داخلی و بین‌المللی روز سه‌شنبه مورخ ۲۲ مرداد در محل باشگاه کسب‌و‌کار دانش‌بنیان باکس دانشگاه شریف برگزار شد.

خرید و فروش ارز دیجیتال

حامد صالحی، مسئول برگزاری کمپین در ابتدای این نشست اعلام کرد:

اعضای اکوسیستم رمزارز و بلاکچین ایران به صورت مستقل برای نخستین بار کمپینی را با عنوان «IranRescueBit» به راه انداخته‌اند تا بتوانند از طریق رمزارزها برای قربانیان سیل‌های اخیر کمک مالی بین‌المللی جمع‌آوری کنند. اشاره می شود این کمپین به صورت کاملا خودجوش و بدون حمایت مادی و معنوی نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی شکل گرفته است. هر چند در نهایت همه کمک‌های جمع‌آوری شده در این کمپین در اختیار جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قرار خواهد گرفت اما این نهاد که متولی اصلی کمک به سیل زدگان کشور است همکاری لازم با این کمپین از خود نشان نداد و ترجیح داد در این زمینه سکوت اختیار کند.
 

صالحی گفت:

از دلایل راه اندازی این بستر میتوان به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران که به گفته مسئولان دولتی،موجب بسته شدن حسابهای بانکی دولتی سازمان هلال احمر ایران و ممنوعیت دریافت کمکهای بین المللی این سازمان شده است، اشاره کرد. مزیت استفاده از رمز ارزها در این مورد، متمرکز نبودن و عدم نیاز به تایید مراجع متمرکز برای انجام این معاملات است.

 

وی تاکید کرد:

درآمد حاصل از این بستر به حساب داخلی جمعیت هلال احمر ایران واریز می شود.


وی افزود:

امیدواریم این بستر،در آینده،هم توسط جامعه و هم توسط سازمان هلال احمر مورد استفاده قرار گیرد.


چگونه در این کمپین شرکت کنیم


در مرحله اول، افرادی که قصد شرکت در این کمپین دارند باید به وبسایت این کمپین به نشانی  https://iranrescuebit.com مراجعه کنند:

در وب‌سایت مزبور، اطلاعات جامع و کاملی در مورد سیل ایران و همچنین راهنمای جامعی در خصوص نحوه ارسال کمک‌های مالی وجود دارد. کاربرانی که قصد کمک دارند بعد از رسیدن به مرحله پرداخت، می‌توانند رمزارز جهانی مورد نظر خود (اعم از بیت کوین، اتریوم، لایت‌کوین…) را انتخاب کرده و هر مقدار که می‌خواهند را به آدرس تاییدشده کیف پولی دیجیتالی کمپین ارسال کنند. کاربران می‌توانند کاملا ناشناس و بدون فاش کردن هویت و ملیت خود این کار را انجام بدهند. هیچ فرد یا نهاد دولتی و یا غیردولتی امکان کشف هویت کاربران را نخواهد داشت، زیرا تنها چیزی که از آن‌ها در وبسایت به نمایش گذاشته می‌شود آدرس کلید عمومی آن‌هاست که در بلاک‌چین رمزارز مورد انتخاب‌شان نیز قابل مشاهده است.

 
خرید و فروش ارز دیجیتال

برای افرادی که تا به حال تراکنشی با رمزارزها انجام نداده‌اند، وبسایت کمپین حاوی ویدیوهایی است که نحوه خرید و انتقال رمزارزها را به طور ساده و عملیاتی آموزش می دهد.

مقادیر جمع‌شده بعد از بازه‌های زمانی تعیین‌شده در اکسچنج‌های آنلاین معتبر ایرانی به ریال تبدیل شده و سپس به صورت شفاف به حساب‌‌ بانکی داخلی سازمان هلال احمر واریز می شود. اهداکنندگان همچنین می‌توانند در وبسایت کمپین به صورت زنده مقادیر اهدا شده را مشاهده کنند. همچنین سازمان هلال احمر اعلام کرده گزارش‌هایی از نحوه خرج شدن کمک‌های مالی جمع‌آوری‌شده را منتشر خواهد کرد.


بسترهای بلاک‌چین برای امور خیریه


به نقل از کوین تلگراف،اخیرا یک شرکت هولدینگ به نام SK C&C در کره جنوبی، از یک بستر اهدا مبتنی بر بلاک چین پرده برداری کرده است.طبق گزارش، این بستر به کاربران امکان انجام کمکهای مالی و درعوض دریافت توکن های تشویقی را فراهم می سازد که ظاهرا از این توکن ها میتوان برای خرید کالاهای تجاری استفاده کرد.
 

خرید و فروش ارز دیجیتال

اگرچه مقررات و چالشهای فناوری، مانع از راه اندازی رسمی این بستر است.لی سان مین، رییس SK C&C توضیح داد:
 

از آنجا که SK یک شرکت است، ما نمیتوانیم از ارزهای دیجیتال باثبات(Stablecoins) برنده، سود کسب کنیم.مسائل نظارتی هم حل نمی شوند؛ ساخت محیط این بستر سخت است و یک شرکت به تنهایی قادر به انجام آن نیست. در حال حاضر به دنبال شرکتی برای ساخت یک محیط بستر عامل هستیم.