کاهش فشار تحریم با استخراج ارزهای دیجیتال در سطح ملی

کاهش فشار تحریم با استخراج ارزهای دیجیتال در سطح ملی
1398/07/10
| 573

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی می‌گوید: استخراج ارز دیجیتال در سطح ملی می‌تواند فشار تحریم بر روی اسکناس ارز را کاهش دهد.

فرزین فردیس در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره مدیریت بازار اسکناس ارز با استفاده از ارزهای دیجیتال و دور زدن تحریم‌ها اظهار داشت:

هم مدافعین و هم مخالفان استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها به نظر من اغراق می‌کنند.

خرید بیت کوین

وی با بیان اینکه تحریم یک موضوع کلیدی است، توضیح داد:

پتانسیل و ظرفیت استفاده از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها به اندازه‌ای که مدافعین این موضوع می‌گویند نیست و با عدد و رقم می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال پتانسیل دور زدن تحریم‌ها را ندارند. البته از سمت دیگر نیز بحث مخالفان ارزهای دیجیتال که می‌گویند این ارزها هیچ کارکردی برای دور زدن تحریم‌ها ندارد، درست نیست.


عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد:

شاید جمله ی درست و منصفانه‌تر درباره ارزهای دیجیتال این باشد که استخراج ارزهای دیجیتال در داخل کشور و امکان تبادل آن، می تواند بخشی از فشار را روی تحریم‌ها بردارد، ولی مسئله تحریم‌ها را حل نمی کند.


فردیس تصریح کرد:

باید توجه داشته باشیم که ایران تنها با یک تحریم در خصوص مبادلات بانکی مواجه نیست بلکه خرید نفت، محصولات پتروشیمی، حمل‌ونقل، بیمه و حتی برخی از افراد حقیقی و حقوقی تحریم هستند و اساسا فروش برخی از محصولات به ایران از طرف آمریکا محدود شده و ارز دیجیتال این مسائل را نمی‌تواند حل کند.

 

فروش بیت کوین

وی در عین حال ادامه داد:

با این حال با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توانیم به جای آنکه به یک مسافر اسکناس دلار بدهیم تا در مسافرت خارجی آن را تبدیل کرده و استفاده کند، ارزهای دیجیتال بدهیم تا به عنوان نمونه هزینه هتل یا خرید کالا و خدماتش را پرداخت کند. همچنین امکان خریدهای اینترنتی با استفاده از ارزهای دیجیتال وجود دارد.


عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد:

عده‌ای از موافقین استخراج ارزهای دیجیتال در کشور می‌گویند حتی استخراج آنها در مقیاس بالا می‌تواند به واردات کالا و خدمات کمک کند ولی باید گفت که این تمام ماجرا نیست. اگر به عنوان نمونه ۱۰۰ میلیون دلار ارزهای دیجیتال استخراج کرده باشیم، به دلیل بزرگ بودن عدد، امکان تبدیل آن در بازار به طور یکجا وجود ندارد.


فردیس ادامه داد:

اگر یک فرد حقیقی یا حقوقی خارجی بخواهد ارقام در مقیاس بزرگ را از ارزهای دیجیتال به اسکناس تبدیل کرده و به حساب بانکی خود واریز کند، به دلیل مقررات FATF، بانک‌ها از وی خواهند پرسید که از کجا آورده است؟ و باید بپذیریم که همچنان محدودیت‌هایی در تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای رایج وجود دارد.


وی با بیان اینکه نه می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال هیچ نقشی در دور زدن تحریم‌ها ندارند و نه می‌توان گفت که بهترین کارکرد را دارند، اظهار داشت:

با وجود اینکه اسکناس ارز و حواله درهم همچنان از شاخص‌های جدی هستند ولی استخراج ارزهای دیجیتال در سطح ملی می‌تواند فشار تحریم بر روی اسکناس ارز را کاهش دهد.


عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد:

باید قبول کنیم که برخی از موارد مانند اسکناس ارز یا حواله درهم به اصطلاح در بازار «درایور» هستند و افزایش تقاضا برای آنها به جهش نرخ ارز منجر می‌شود. در زمان‌هایی مانند حج یا سال‌نو، فشار روی بازار اسکناس افزایش پیدا می‌کند و می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال از این فشارها کاست.