کرگ رایت: یا من ساتوشی ناکاموتو هستم و یا او از من سرقت علمی کرده است

کرگ رایت: یا من ساتوشی ناکاموتو هستم و یا او از من سرقت علمی کرده است
1398/08/19
| 699

کریگ رایت، متخصص و کارآفرین استرالیایی حوزه رایانه و فناوری، ادعا کرده است که ساتوشی ناکاموتو، نویسنده وایت پیپر بیت کوین، از او سرقت علمی کرده است.

به نقل از کوین تلگراف، وی در گردهمایی شهر لندن درباره موضوع بلاکچین که از 14 تا 16 اکتبر برپا بود، ادعا کرد که او قصد دارد مدارک اثبات این موضوع را با کد اصلی بیت کوین نشان دهد. طبق گفته های وی، او قصد دارد این کدها را در قالب پایان نامه ای که در سال 2008 نوشته است، منتشر کند.

رایت ادعا می کند که ساتوشی کل قسمت مربوط به وایت پیپر بیت کوین را از پایان نامه ی او برداشته است. پس از اینکه او ساتوشی را با ضمیر سوم شخص خطاب کرد، اقزود:

یا من ساتوشی هستم و یا ساتوشی از من سرقت علمی کرده است. انتخاب با شماست. برای من تفاوتی ندارد چون ساتوشی، به طور کامل پاراگراف مربوط به وایت پیپر را از نوشته های من برداشته است. پس در اصل من ساتوشی هستم... برایم اهمیتی ندارد که شما خوشتان بیاید یا نه.


شایان ذکر است، رایت همیشه ادعا کرده بود که ساتوشی ناکاموتو، نام مستعار همکاری بین او و شریک تجاری فقیدش، دیوید کلیمن است و آنها نهاد کاملا مسئول اختراع بیت کوین بوده اند. همچنین قابل ذکر است که رایت، پس از مرگ کلیمن بود که این موضوعات را مطرح کرد.
 

رایت و پرونده یک میلیون بیت کوین


از اوایل سال 2018، کریگ رایت در دادخواستی به تصاحب نیمی از اموال کلیمن متهم شده است که ادعا می کند وی پس از مرگ همکارش، بیش از یک میلیون بیت کوینی را که در سالهای اولیه این ارز دیجیتال استخراج کرده بودند و همچنین برخی اموال دیگر که مربوط به این حوزه می باشند  را برای خود برداشته است.

در اواخر ماه آگوست (شهریور)، قاضی پرونده رایت و کلیمن، شهادت وی را رد کرد و اظهار داشت که او با ارائه اسناد جعلی به دادگاه خیانت کرده است و توصیه کرد که 50 درصد از بیت کوین های استخراج شده و حقوق معنوی در ارتباط با نرم افزار بیت کوین را به وراث کلیمن بازگرداند.

خرید بیت کوین


در آخرین جلسه دادگاه وی که در 30 اکتبر (هشتم آبان)، وی ادعا کرد که توانایی پرداخت بیت کوین های کلیمن را ندارد. و بر اساس مدارک دادگاه ناحیه جنوبی ایالت فلوریدا در 30 اکتبر (هشتم آبان)، رایت توافقش با وراث کلیمن، مبنی بر بازگرداندن بیت کوین های استخراج شده را فسخ کرد. با خروج رایت از توافق، بار دیگر روند رسیدگی به پرونده در دادگاه از سر گرفته می‌شود.

حالا رایت متهم شده است که بدون اعلام قبلی، توافق را فسخ کرده است. لازم به ذکر است که توافق مذکور از نوع «غیرالزام‌آور» است. این یعنی طرفین، الزامی بر رعایت همه‌ی مفاد آن ندارند.

کمی پیش از اعلام حکم دادگاه، رایت از قاضی خواسته بود به سبب طوفان دوریان، برای دفاع از حکم دادگاه، زمان بیشتری در اختیار تیم حقوقی‌اش قرار دهد.

دادگاه رسیدگی به پرونده 30 مارس 2020 (یازدهم فروردین 1399) برگزار خواهد شد. کایل روش (Kyle Roche) و ولول فریدمن، وکالت کلیمن را بر عهده دارند و وکلای شرکت حقوقی Rivero Mestre از رایت دفاع می‌کنند.

رایت پیش از این نیز ادعاهای جنجالی زیادی کرده بود که از جمله ی آنها می توان به ادعای پولشویی صرافی ارز دیجیتال بایننس و همچنین شیاد بودن مک آفی اشاره کرد.