شروط استخراج قانونی ارزهای دیجیتال در کشور

شروط استخراج قانونی ارزهای دیجیتال در کشور
1398/05/16
| 587

با داغ شدن بحث ماینینگ و ارزهای دیجیتال در کشور در دوماه اخیر، نهایتا در سیزدهم مرداد، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور،"آیین نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده" در کشور را ابلاغ کرد و به موجب آن متقاضیان مکلف خواهند بود برای ورود به این عرصه طبق آیین نامه مذکور عمل کنند.

به گزارش پارسیان ارز و به نقل از ایسنا، همزمان با آشناشدن اکثریت مردم با صنعت ماینینگ ، بالا رفتن مصرف برق در کشور نیز به یکی از بحث های داغ تبدیل شده است که به گفته برخی مسئولین این افزایش مصرف، بدلیل فعالیت فعالان این حوزه بوده است.

استخراج کنندگان ارز دیجیتال اما با بیان اینکه در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خود را خاموش می کنند، این ادعای مسئولین را رد کردند.

فعالان این حوزه همچنین از عدم شفافیت قوانین مربوط به
صنعت ماینینگ در کشور گلایه کردند.

این در حالیست که برخی افراد مانند دبیر شورای عالی فصای مجازی،
استخراج ارزهای دیجیتال را قانونی می دانند و برخی دیگر مانند وزارت نیرو آن را غیرقانونی دانسته و اقدام به جمع آوری مزارع ارز دیجیتال کرده است.
 

استفاده از شبکه "سراسری برق" یا "تجهیز نیروگاه شخصی"


مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، با اشاره به این موضوع که بیت کوین و استخراج ارز دیجیتال در ایران به رسمیت شناخته شد،گفت:

طبق آیین‌نامه‌ای که از سوی معاون اول ابلاغ شده است، فردی که می‌خواهد به این حوزه وارد شود، باید پروانه معتبر از وزارت صمت دریافت کند. پروانه‌ای که فرد از وزارت صمت اخذ می‌کند، دو اختیار را به متقاضی می‌دهد. نخست آنکه فرد می‌تواند از شبکه سراسری برق استفاده کند. دوم این‌که فرد اقدام به تأسیس نیروگاه کند.

 

استخراج ارز دیجیتال

به گفته وی، چنانچه متقاضی تصمیم به تأسیس نیروگاه دارد، باید محل آن را مشخص کند، انشعاب گاز بگیرد و گاز با نرخ ۰.۷ نرخ گاز صادراتی خواهد بود.

سخنگوی صنعت برق درباره متقاضیانی که قصد دارند به شبکه سراسری برق وصل شوند، توضیح داد:

    برای افرادی که قصد دارند به شبکه سراسری برق وصل شوند، تسهیلاتی برای گرفتن انشعاب، نصب کنتور هوشمند و… فراهم می‌شود. از سوی دیگر مقرراتی وجود دارد که این افراد در ساعات اوج مصرف از برق استفاده نکنند.


رجبی مشهدی با بیان این‌که نرخ برق مورد استفاده استخراج ارز دیجیتال توسط وزارت نیرو اعلام خواهد شد، اظهار کرد:

    نرخ آن، متوسط نرخ ریالی صادراتی است که در طی سال متناسب با نیازها تعیین می‌شود. در تابستان که ذخیره برق کم‌تر است، نرخ گران‌تری نسبت به ماه‌های دیگر سال دارد.


سخنگوی صنعت برق در مورد این‌که متقاضیان برای گرفتن انشعاب از شبکه سراسری برق به کجا باید مراجعه کنند، توضیح داد:

    اینکه به کدام شرکت باید مراجعه کنند، بستگی به میزان مصرف برق آن‌ها دارد. اگر میزان مصرف کم‌تر از هفت مگاوات است باید به شرکت توزیع برق و اگر بیش‌تر از هفت مگاوات است به شرکت‌های برق منطقه‌ای مراجعه کنند.

 


برخورد با متخلفین


وی در عین حال از برخورد با افرادی که بدون مجوز اقدام به استفاده از ماینر می‌کنند، خبر داد و گفت:

    افرادی که قبل از این مصوبه در این زمینه فعالیت می‌کردند نیز شامل این قوانین می‌شوند؛ در غیر این صورت طبق مصوبه هیئت دولت مجبور به قطع برق و جمع‌آوری هستیم. افراد باید از استفاده غیرمجاز پرهیز کنند زیرا برابر قانون مجازات تعریف شده برای این موضوع با آن‌ها برخورد می‌شود.

 


میزان مصرف دستگاه‌ها


وی درباره نوع دستگاه‌های ماینر توضیح داد:

    مصرف برق دستگاه‌های دست دوم یا ماینرهایی که نسل اولی و ابتدایی هستند، دو برابر ماینرهای فعلی است. میزان مصرف دستگاه‌های جدید ۱.۲ کیلووات ساعت و میزان مصرف دستگاه‌های قدیمی ۲.۴ کیلووات ساعت است. به عبارت دیگر مصرف قدیمی‌ها در ماه ۸۶۴ کیلووات ساعت بیشتر است.