قیمت بیت کوین به بالای 7300 دلار رسید/ روند صعودی در راه است؟

قیمت بیت کوین به بالای 7300 دلار رسید/ روند صعودی در راه است؟
1398/10/14
| 1473

پس از آنکه قیمت بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال بایننس، در ساعات ابتدایی دیروز به 6871 دلار رسید، به طور ناگهانی و با افزایش شدید تقاضا برای خرید بیت کوین در این محدوده، رشد سریعی داشت و با افزایش 500 دلاری به محدوده 7300 دلار بازگشت.  عده ی زیادی از کارشناسان به دلایلی از جمله کاهش قدرت فروشندگان بازار، معتقدند که بیت کوین دوباره وارد یک روند صعودی شده است. 

علاوه بر این موضوع، عده ای نیز معتقدند که خبر به شهادت رسیدن سردار قاسم سلیمانی در عراق، باعث ایجاد حواشی زیادی در جهان و همچنین جامعه ارزهای دیجیتال شده است و این افزایش قیمت را نتیجه این خبر می دانند. این افراد معتقدند که سرمایه داران جهان با شنیدن خبر احتمالی بالاگرفتن تنش نظامی بین ایران و آمریکا، سرمایه خود را به یک سرمایه با نرخ جهانی تبدیل می کنند که بیت کوین نیز از این قائله مستثنا نیست.

البته تنها قیمت بیت کوین نیست که بالا رفته بلکه قیمت جهانی طلا و نفت نیز شاهد رشدی ناگهانی بوده اند.

در حال حاضر خرید و فروش بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال بایننس با قیمت 7330 دلار انجام می شود که در 24 ساعت گذشته بیش از 2 درصد رشد قیمت را تجربه کرده است.  

 


قیمت بیت کوین در ایران 24000 دلار است؟


رسانه های بزرگی همچون کوین تلگراف و یوتودی، با انتشار اخباری مبنی بر اینکه "خرید بیت کوین در ایران با قیمت 24000 و همچنین 29000 دلار انجام می گیرد" تعجب بسیاری را در سراسر جهان برانگیختند. 

کوین تلگراف اینگونه توضیح می دهد:

پس از ترور فرمانده ارشد سپاه قدس پاسداران که روز 13 دی ماه اتفاق افتاد، تنش های بین ایران و آمریکا شدت گرفته و به دلیل موج نگرانی از آینده جهان، قیمت نفت، طلا و بیت کوین افزایش یافته است. قیمت بیت کوین از روز گذشته حدود 4 درصد افزایش یافته و اکنون در محدوده 7350 دلار قرار دارد. 
فروشندگان ایرانی پلتفرم معاملاتی همتا به همتای لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins) با افزایش تنش بین ایران و آمریکا، خرید بیت کوین با قیمت یک میلیارد ریال یا همان ۱۰۰ میلیون تومان را درخواست می‌کنند که از رکورد قیمت این ارز دیجیتال نیز بیشتر است.

خرید بیت کوین

قابل ذکر است که 100 میلیون تومان با نرخ حال حاضر دلار تتر در ایران برابر با 7300 دلار می شود که قیمت جهانی و بروز بیت کوین می باشد که نشان دهنده اشتباه این رسانه است.

یوتودی در گزارش خود می نویسد:

قیمت بیت کوین در پلتفرم همتا به همتای لوکال بیت کوینز به بیش از 983 میلیون ریالی ایرانی یعنی بیش از 29500 دلار رسیده است. این مقدار تقریبا 300 درصد بالاتر از قیمت بیت کوین در بازار جهانی که 7300 دلار است می باشد.  

فروش بیت کوین


موضوع اصلی این ادعای عجیب که یک گاف بزرگ هم محسوب می شود در نظر نگرفتن اصل آربیتراژ است. آربیتراژ (Arbitrage) در علم اقتصاد به معنای کسب سود از تفاوت قیمت بین یک دارایی در بین دو یا چند بازار است.
 
همچنین طبق اصل آربیتراژ اگر در نقطه‌ای قیمت یک کالا افزایش یابد، فروشندگان به آنجا هجوم می‌برند و نرخ معاملاتی دوباره به تعادل می‌رسد. 

بازار بیت کوین کاملاً جهانی و بین‌المللی است و این یعنی اگر در بقیه‌ی نقاط جهان قیمت بیت کوین مثلا ۷,۳۰۰ دلار باشد، دلیلی ندارد که کسی خرید بیت کوین را با قیمت ۲۴,۰۰۰ دلار انجام دهد ، چون خیلی راحت می‌توان آن را از یک معامله‌گر خارجی خریداری کرد.

سوال اینجاست که طرح این موضوع توسط رسانه ها تنها یک گاف رسانه ای است یا طرحی از پیش تعیین شده برای بیش از حد بدجلوه دادن اوضاع در ایران؟