احتمال وقوع تقاطع طلایی/آیا بار دیگر شاهد افزایش شدید قیمت بیت کوین خواهیم بود؟

احتمال وقوع تقاطع طلایی/آیا بار دیگر شاهد افزایش شدید قیمت بیت کوین خواهیم بود؟
1398/08/18
| 855

آخرین بار سه و نیم سال پیش بود که شاهد تقاطع طلایی در نمودار قیمت بیت کوین بودیم و نتیجه آن رشد شدید این ارز دیجیتال بود. این بار نیز احتمال دارد شاهد چنین شرایطی باشیم. اما این احتمال تا چه حد قوی است؟

به گزارش کوین دسک  و بر اساس داده‌های قیمتی بیت استمپ، پس از آنکه بیت کوین 26 اکتبر از 7,293 دلار تا بیشینه قیمت 10,350 دلار صعود کرد، میانگین متحرک 50 و 100 در تایم فریم هفتگی به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند.

اگر میانگین متحرک 50 روزه حرکتش را به سمت بالا ادامه دهد و از میانگین متحرک 100 روزه عبور کند، شاهد پدیده‌ای خواهیم بود که از آن با عنوان «تقاطع طلایی» (Golden Cross) یاد می‌شود. تقاطع طلایی نمایانگر یک تغییر روند طولانی مدتِ صعودی است.

ماه می سال 2016، آخرین باری بود که چنین تقاطی در نمودار بیت کوین مشاهده شد. در آن زمان بیت کوین آرام آرام روند صعودی خود را از قیمت 438 دلار آغاز کرد و در نهایت در ماه دسامبر سال 2017 به نزدیک 20,000 دلار رسید؛ به عبارت دیگر در این مدت بیت کوین 4,800 درصد صعود کرد.

اگر میانگین‌های متحرک همچنان به حرکت فعلی خود به سمت همگرایی ادامه دهند، اواخر دسامبر (دی) یا اوایل سال 2020 شاهد عبور آنها از یکدیگر خواهیم بود. صد البته هنوز برای یک پیش‌بینی قطعی زود است.
 

خرید بیت کوین


یکی از عمده دلایلی که باعث می‌شود مقایسه روند فعلی با روند سال‌های گذشته پر ریسک به حساب بیاید، تغییر شرایط بازار است. با این حال فاکتورهای دیگری نیز می‌توان پیدا کرد که احتمال ایجاد روند صعودی را قوت ببخشد؛ مثلا ماه می (اردیبهشت) سال آینده شاهد هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین خواهیم بود؛ با انجام هاوینگ، عرضه بیت کوین کاهش یافته و در نتیجه شاهد افزایش قیمت احتمالی این ارز دیجیتال خواهیم بود.

از هفته گذشته حجم خرید و فروش بیت کوین کاهش یافته که نشانه‌ای از تردید بازار و ثبات نسبی قیمت است. از طرف دیگر شاخص قدرت نسبی تنها کمی از حالت نرمال (50) فاصله دارد و در رقم صعودی 52.7 قرار گرفته است.

اگر شاهد تقاطع میانگین‌های متحرک باشیم، احتمال اینکه به سمت روندی صعودی برویم بالاتر خواهد رفت و در سال 2019 شاهد نقطه عطفی صعودی خواهیم بود. حال کافی است اخبار مثبت حوزه بیت کوین را نیز به معادلات اضافه کنیم، آنگاه رشد قیمت بیت کوین در تایم فریم‌های بالاتر، قوت بیشتری خواهد گرفت.

در نمودارهای روزانه شاهد تعادل بیشتری از بازار هستیم چرا که طی دو هفته اخیر تنها شاهد حداکثر تغییرات قیمتی تا 650 دلار بوده‌ایم.
 

صرافی ارز دیجیتال


از سوی دیگر در 12 روز گذشته، قیمت بیت کوین بین میانگین متحرک 100 و 200 روزه در نوسان بوده است.

به طور کلی، وقتی که قیمت بالای میانگین متحرک 200 روزه باشد، می‌توان گفت که روند در بلند مدت صعودی است. در طرف دیگر اگر قیمت پایین‌تر میانگین متحرک 100 روزه باشد، بدان معناست که در میان مدت (30 الی 60 روز) شاهد تداوم شرایط نزولی خواهیم بود.

شرایط فعلی را می‌توان ناشی از تردید در بازار دانست. شکست دوباره در بسته شدن قیمت در رقمی بالاتر از میانگین متحرک 100، راه را برای رسیدن به 8,800 در کوتاه مدت هموار می‌کند.  

این تردید تا زمانی که شاهد بسته شدن قیمت در رقمی بالاتر 9,573 دلار ( میانگین متحرک 100) یا پایین‌تر از رقم 9,180 دلار (میانگین متحرک 200 روزه) نباشیم، وجود خواهد داشت. در غیر این صورت اوضاع ثبات نسبی فعلی خود را حفظ می‌کند.