چرا بیت کوین با ارزش است؟

چرا بیت کوین با ارزش است؟
1398/04/16
| 1155

برای دانستن دلیل ارزشمند بودن بیت کوین باید به این موضوع بپردازیم که چه چیزی باعث با ارزش شدن پول می‌شود. ایده به وجود آمدن پول را می‌توان در ریشه لاتین کلمه اعتبار دانست. باور، مکانیزم پنهانی است که باعث عملکرد پول می‌شود. باوری که هزاران سال است در ذهن انسان باقی مانده است.

عمر این باور به دوران ماقبل تاریخ برمی‌گردد که شکارچی های اولیه صدف های خود را با گوشت ماموت معاوضه می‌کردند. با گذشت چندین قرن، صدف از رونق افتاد و با سنگ ها، جواهرات و فلزات نایاب جایگزین شد. ممکن بود این کالاها مورد استفاده خاصی هم نداشته باشند اما بر اساس باور جمعی جامعه، با ارزش قلمداد می‌شدند. این باور جمعی، کالاهای ذکر شده را به نماد ارزش تبدیل کرد و با استفاده مکرر از آن ها، این باور جمعی نیز تقویت شد.

خرید بیت کوین


اثر شبکه


خرید بیت کوین

به محض اینکه تمام افراد پذیرفتند که کالای مورد نظر با ارزش است، آن کالا خود به خود با ارزش شد. این موضوع هنگامی قوت بخشیده شد که دولت ها به تدریج ارزهای خود را تصویب کردند.
این باور عمومی همان دلیلی است که تلفن ها و حساب های توییتر را سودمند می‌کند. در این خصوص، هال واریان نظریه پرداز حوزه پول اذعان می‌کند:

دستگاه فکس هنگامی با ارزش است که افراد بسیار زیادی که با آن ها تعامل دارید نیز دستگاه فکس داشته باشند. در خصوص ارز هم این نکته صادق است. یک ارز فقط هنگامی ارزش دارد که بسیاری از افرادی که با آن ها تراکنش و تعامل مالی دارید تمایل به پذیرش آن ارز به عنوان یک سیستم پرداختی داشته باشند.

هرچه افراد بیشتری از یک ارز استفاده کنند، ارزش آن بیشتر می‌شود. از طرف دیگر هرچه افراد کمتری از یک ارز استفاده کنند، آن ارز کم ارزش تر می‌شود. دقیقا همانند دستگاه های فکس که پس از ظهور اینترنت، ارزش خود را از دست داد.
هنگامی که سیاست های اقتصادی در کشورهایی مانند ونزوئلا و زیمبابوه باعث ایجاد تورم افسار گسیخته شد، این موضوع برای ارزها نیز رخ داد و باور مردم به پول کشور خود از بین رفت.
آندرئاس آنتونوپولوس معتقد است که این رویه باعث سقوط ارز یک‌ کشور و تمایل شهروندان آن به استفاده از
بیت کوین خواهد شد.


 


ویژگی های پول


فروش بیت کوین

اجماع در خصوص ارزش پول، اثر شبکه را ایجاد می‌کند اما برای افرادی که تازه پذیرفته اند پول نوع خاصی از ارزش را دارد، باید موارد کیفی وجود داشته باشد که خود را به عنوان واسطه معاملاتی معرفی کند.
 


قابلیت تعویض


این ویژگی به قابلیت تقسیم پذیری و ترکیب مجدد گفته می‌شود. برای مثال یک اونس طلای خالص معادل یک اونس طلای خالص می‌باشد و یک دلار نیز برابر با یک دلار است. از آنجایی که واحدهای پول، قابل تعویض و جایگزینی می‌باشند، تمام پرداخت ها برابر است. هیچ‌ پرداختی نمی‌تواند بر حسب شرایط گذشته دچار مشکل شود. هر استفاده ای که از آن شده باشد باز هم نماد ارزش باقی می‌ماند. 


کمیابی


قیمت بیت کوین

 

اگر هرکسی می‌توانست ارز تولید کند، ارزش آن ارز از بین می‌رفت. کمیاب بودن هر چیزی باعث افزایش ارزش آن می‌شود و اگر این کمیابی مصنوعی و ساختگی نباشد، افزایش ارزش آن بیشتر هم می‌شود.

همانند طلا، کمیابی بیت کوین به دلیل محیط و ساختار آن می‌باشد. کمیاب بودن نکته مثبتی است زیرا ماهیت انسان به گونه ای است که برای هر چیزی که کمیاب تر باشد اشتیاق بیشتری دارد.

در مورد بیت کوین، سقف ظرفیت آن، تعداد ۲۱ میلیون کوین می‌باشد. حدود ۸۰ درصد این ارز دیجیتال استخراج شده است. بیت کوین نیز همانند طلا، به مرور دشوارتر استخراج می شود اما بر خلاف طلا، موجودی بیت کوین ثابت است و احتمال کشف خزانه ای از بیت کوین وجود ندارد.

 


قابلیت جعل نشدن


خرید و فروش بیت کوین
 

اگر بتوان ارزی را کپی یا آن را جعل کرد، ارزشی که از کمیاب بودن آن به وجود آمده است از بین می‌رود. پول جعلی، افزایش مصنوعی و غیرمجاز در موجودی کل آن پول ایجاد می‌کند. این امر باعث تورم و کاهش ارزش ارز مورد نظر می‌شود. بیت کوین طوری طراحی شده است تا از مشکل دوبار خرج کردن و استفاده دوباره جلوگیری به عمل آید.

 


ثبات ارزش


صرافی ارز دیجیتال

پول به عنوان معیاری برای ارزش گذاری سایر کالاها باید ثبات ارزش داشته باشد. این همان موردی است که بیت کوین با چالش مواجه است. در حال حاضر بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا مانند طلا عمل می‌کند تا یک ارز با ثبات.
اگر گمانه زنی ها جایگزین پذیرش این ارز شود، باید منتظر نوسانات شدید و کاهش بیت کوین باشیم. این امر باعث اتمام کار بیت کوین در مسیر پذیرش گسترده آن می‌شود. تاکنون بیت کوین همانند طلای دیجیتال عمل کرده است، بیت کوین همانند یک کالا برای ذخیره ارزش در دوران دیجیتال می‌باشد.

یکی از روش های شناخت ارزش بیت کوین، بررسی ویژگی های مشترک با سایر کالاها است، کالاهایی که در طول دوران مختلف به عنوان پول از آن ها استفاده شده است. کالاهایی نظیر صدف، سنگ، جواهر، طلا و اسکناس.
هربار که پول شکل جدیدی به خود گرفته و‌ تکامل یافته، بعضی از ویژگی های مهم آن بهبود پیدا کرده است. ویژگی هایی نظیر قابلیت تعویض، کمیابی، قابلیت جعل نشدن و ثبات ارزش.