تجزیه و تحلیل احساسات در بازار ارز دیجیتال:بهترین ابزار ترید

تجزیه و تحلیل احساسات در بازار ارز دیجیتال:بهترین ابزار ترید
1398/05/02
| 1212

بهترین ابزار برای معامله ارز دیجیتال

 

هر تریدر ( trader ) خوب قطعا درباره تجزیه و تحلیل فنی(Technical Analysis) و بنیادی (Fundamental Analysis) و تاثیر آن را بر بازار کریپتو می‌داند. اما تجزیه و تحلیل احساسات ( Sentiment Analysis ) چیست؟
تجزیه و تحلیل احساسات ، که شامل تصمیم گیری مبتنی بر احساسات دیگر تریدرها است، به ویژه در بازار ارزهای رمزنگاری شده، مسلما بسیار مهم است .

 

احساسات سایر مردم اهمیت دارد

 

براساس احساسات خود معامله نکنید. این یکی از اولین قواعدی است که یک تریدر می آموزد؛ زیرا تمام احساساتی که با آن روبرو می شوید مانند پشیمانی، رضایت و یا ناامیدی می‌تواند منجر به یک فاجعه شود. اما درباره احساسات دیگران چه می شود؟ شما ممکن است یک ماشین معامله مکانیکی باشید که احساسات خود را کنترل می‌کند، اما بقیه بازار اینگونه رفتار نمی‌کند و تصمیم‌های آنها هرچند غیر منطقی، قیمت‌ها را در بازار تکان می‌دهد.

به عنوان نمونه ای از تجزیه و تحلیل احساسات، جابه‌جایی دوره ای بیتکوین توسط یکی از مدیران Mt Gox را در نظر بگیرید. هر بار که او مقداری کوین را به یک آدرس دیگر ارسال می کند، قیمت بیت کوین کاهش می‎یابد. از لحاظ فنی، این اتفاق به این دلیل
می افتد که مردم انتظار دارند که وقتی او ۸۰۰۰ بیتکوین را وارد بازار آزاد می‌کند، قیمت بیتکوین سقوط کند. با وجود اینکه مدیر مذکور اطمینان داده است که کوین‌هایش را به این شکل به فروش نمی‌رساند، اما قیمت بیتکوین در لحظه جابه‌جایی توسط وی، کاهش می‌یابد. تنها تفسیر این است که تریدرها انتظار دارند که بقیه تریدرها با شنیدن این خبر اقدام به فروش بیتکوین‌هایشان خواهند کرد. حتی اگر به حرف مدیر اطمینان دارید، تجزیه و تحلیل ساده احساسات به شما می‌گوید که اقدام به فروش بیتکوین خود کنید.
 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

 

ارتباط مستقیم بین تجزیه و تحلیل فنی، بنیادی و احساسات

 

تجزیه و تحلیل فنی، بنیادی و احساسات موضوعاتی هستند که با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. حتی اگر شما به طور آشکارا فاکتور تجزیه و تحلیل احساسات را در مبادلات خود در نظر نگیرید، این امر بر تصمیمات شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، تعدادی از تریدرهای معروف ارزهای رمزنگاری شده، کمی به TRX علاقه دارند که به نظر می رسد این کوین، یک کوین بی‌‌ارزش و بدون آینده است. این باعث نمی شود که هر زمان قیمت این کوین کاهش پیدا کرد و به سطح حمایت خود رسید، تریدرها اقدام به خرید این کوین نکنند. چرا؟ از آنجا که آنها تقریبا مطمئن هستند که دوباره قیمت این کوین افزایش می‌یابد، اما نمی توانند دلایل منطقی آن را با استفاده از تجزیه تحلیل فنی یا بنیادی توضیح دهند.

 

تجزیه و تحلیل احساسات اساسا پیشگویی خود را انجام می دهد: اگر تریدرها به اندازه کافی به X باور داشته باشند، X تحقق می‌یابد. به عنوان مثال، آیا قیمت کوین‌ها پس از اضافه شدن به بایننس ( Binance ) به دلیل افزایش نقدینگی و امکان قابل دسترس بودن توسط سرمایه گذاران، به میزان ۱۰۰ درصد افزایش می یابد؟ و یا این افزایش قیمت ناشی از انتظار همه برای افزایش قیمت است و این امر منجر به تحریک تریدرها برای خرید این کوین می‌شود؟
 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال


ابزار تجزیه و تحلیل احساسات

 

ابزارهایی وجود دارند که در یک نقطه مشخص از زمان، تحلیل ساده ای از احساسات عمومی بازار انجام می‌دهند. یک مثال، شاخص ترس و طمع ( Fear & Greed Index ) است که احساسات را از طیف وسیعی از منابع جمع آوری کرده و نمودار آن را ترسیم می‌کند. تحلیل کریپتو ( Crypto Sentiment ) یک مجموعه جامع تر از ابزارهای تجزیه و تحلیل احساسات را فراهم می‌کند. این ابزارها شامل شاخص تعادل استراتژیک و شاخص اطمینان بیش از حد است که نشان‌دهنده ریسک قرار گرفتن سرمایه گذاران در موقعیت‌های ریسکی، بر اساس رفتار قیمت بیتکوین می‌باشد.
 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

 

تریدرهای خوب در زمان ورود و خروج خود به بازار، تجزیه و تحلیل احساسات را در نظر می‌گیرند. آنها ممکن است به صراحت به نام آن اشاره نکنند، اما وقتی می بینند، آن را می دانند. برای تمام ابزارهای خودکار، ربات‌ها و شاخص‌هایی که در طول سال‌ها توسعه یافته‌اند، بازارها بسیار غیر منطقی و غرق در احساسات انسانی هستند. بسیاری از تریدرها پرش زیاد بیتکوین و آلت‌کوین‌ها را پس از نشست Consensus پیش‌بینی کرده‌اند. چرا؟ از آنجا که این اتفاق در سال گذشته رخ داد. این مهم نیست که اتفاق سال گذشته تصادف بوده است یا نه. مهم این است که اگر تعداد کافی از سرمایه گذاران انتظار داشته باشند که این اتفاق در سال جاری نیز بیفتد، پس رخ خواهد داد.


نظر شما چیست؟ آیا فکر می‌کنید تحلیل احساسات یک ابزار مناسب برای ترید است؟