بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟
1399/01/03
| 886

آشنایی کامل با بیت کوین

 

از آن جا که سایت های زیادی در زمیمه خرید و فروش بیت کوین در ایران مشغول به کار هستند، اطلاع از معتبر بودن صرافی معتبر در این زمینه مهم و ضروری ایت. در این مقاله همراه با پارسیان ارز باشید تا بیت کوین را بشناسیم.
 

بیت کوین چیست؟

 

چندسالی است پس از رایج شدن و شناخته شدن بیت کوین افراد علاقه مند و کنجکاو به دنبال جواب صریح و صحیح هستند و می پرسند بیت کوین چیست؟ بیت کوین یک ارز یا به اصطلاح پول دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی در فضای اینترنت توزیع، خرید  شده و به فروش می رسد. بیت کوین گاهی با نماد BIT استفاده می شود. بیت کوین نیز همانند طلا و نقره یک ارز دیجیتالی است که در سراسر دنیا برای تجارت بین افراد متفاوت عرضه و توزیع می شود. بیت کوین یک ابزار و وسیله برای تبادلات و فعالیت در حوزه تجارت در بستر اینترنت است که همانند حواله و تراکنش های بین بانکی خرید و فروش و توزیع می شود.
 

بیت کوین چیست؟

فعالیت افراد علاقه مند و فعال در حوزه شبکه بیت کوین به صورت کاربر با کاربر و غیر متمرکز است. منظور از فعالیت غیر متمرکز و کاربر با کاربر این است که زمان توزیع و خرید و فروش بیت کوین نهاد یا شبکه ای بر فعالیت و داد و ستد آنان تسلط و نظارت مستقیم و آنلاین ندارد و افراد بر حسب تمایل و اطلاعاتی که دارند اقدام به ایجاد شبکه ای برای خرید یا فروش بیت کوین می کنند.

افراد فعال در حوزه بیت کوین در جریان نوسانات پیش آمده و تفاوت قیمت در بازه های زمانی مختلف هستند، اما نکته حائز اهمیت این است بیت کوین نباید و نمی تواند خارج از طرح برنامه ریزی شده ای چاپ، توزیع شود و فقط با تعداد محدوده ای به تعداد 21 میلیون بیت کوین تولید می شود و این تعداد بین شبکه ایجاد شده تبادل می گردد. لازم به ذکر است تراکنش و تبادلاتی که در حوزه بیت کوین انجام می شود، با شبکه عمومی و با استفاده از تکنوژی بلاگچین ذخیره می شود. همچنین به دلیل این که شبکه بیت کوین در کنترل فرد یا گروه خاصی نیست اما می توانید با جستجو کردن در اینترنت کدهای برنامه نویسی شده و آماده ای که برای بیت کوین برنامه ریزی و ذخیره شده است را مشاهده کنید تا از قوانین آن مطلع شوید. 
 

سر گذشت بیت کوین

 

اولین بار در سال 2009 بیت کوین به وسیله یک برنامه نویس یا تعدادی از برنامه نویسان که البته نام و نشان مشخص از آن ها حتی پس از گذشت 10 سال اعلام نشده است، تحت عنوان یک نرم افزار متن باز معرفی شد. برخی اذعان دارند که شروع فعالیت ای حوزه به پشتوانه یک سازمان مخفی دولتی ایجاد و شروع به کار کرده است.

همچنین برخی افراد دلیل مخفی ماندن نارم ایجاد کننده بیت کوین را به خاطر در امان ماندن او به دلیل رقابت با سازمان های اقتصادی و موسسات مالی و بانکی است. این فرد ناشناس در سال 2010 بیت کوین را به چندین عضو فعال در حوزه شبکه بیت کوین واگذار کرد. تخمین زده می شد که در سال 2010 فردی که احتملا با نام ساتوشی ناکاموتو در آن زمان دارای یک میلیون بیت کوین بوده است که قیمت آن در حال حاضر بیش از 8 میلیارد دلار است.

سرمایه گذاری در بیت کوین 

سرمایه گذاری با بیت کوین

 

در قسمت اول مقاله سایت پارسیان به طور کامل توضیح داده شد که بیت کوین یک ارز دیجیتالی است ،از طریق این ارز می توانید به عنوان یک سرمایه گذاری مطمئن خرید آنلاین انجام دهید،سفارش دهید .اگر در زمینه بیت کوین مبتدی هستید اطلاع از این موضوع که به دلیل این که بانک و شعبه ای پشت این ارز دیجیتال نیست و کسی آن را کنترل نمی کند ،باعث می شود که تورم و نوسانات قیمت کمتری داشته باشد.

برای شروع فعالیت در حوزه بیت کوین پیشنهاد می شود که با بیت کوین رایگان این کار را انجام ندهید.
 

فواید سرمایه گذاری با استفاده از بیت کوین

 

از جمله فواید سرمایه گذاری در بیت کوین این است که بیت کوین یک سیستمرداخت و بانکداری امن است و  می توانید به صورت امن و راحت این ارز دیجیتالی را منتقل کرده و ذخیره کنید و به دلیل این که این پرداخت بین کاربر با کاربر است با یک کلمه عبور خاص و شخصی شده این نقل و انتقال را انجام دهند و فقط کاربرانی که این کد را دارند قادر به نقل و انتقال یا خرید بیت کوین هستند. یکی از دلایل خرید بیت کوین و استفاده از آن این است که ارزش این دارایی ثابت و حفظ شده است.

فواید سرمایه گذاری در بیت کوین
 

دوباره خرج کردن بیت کوین

 

اگر صحبت از پول فیزیکی و غیر دیجیتال بود ،پس از خرید یک محصول می توانستید آن را برای محصول دیگری هم خرج کنید، اما مشکل این پول و ارز دیجیتالی این است که امکان دوباره خرج کردن از طریق قوانین شبکه ای امکان پذیر است. ارز دیجیتال بیت کوین را همانند یک فایل در نظر بگیرید در این صورت است که می توانید این فایل را در در دو محل جداگانه اما به صورت همزمان به اشتراک بگذارید و آن را خرج کنید، در این صورت است که فروشندگان از خرید شما و پرداخت توسط شما اطمینان حاصل می کنند.

در این جا صحبت از دوباره خرج کردن بیت کوین و اطلاع و بررسی آن است. ارز دیجیتال به دلیل این که سازمان مرکزی آن را کنترل نمی کند و کنترل تراکنش های این شبکه به عهده کاربران شبکه است، پس می توان گفت که هدف از ارائه بیت کوین حل مشکل دوباره خرج کردن آن است.
 

دلیل و فواید غیر متمرکز بودن بیت کوین

 

لازم است قبل از بررسی غیر متمرکز بودن بیت کوین با تعریف متمرکز بودن آشنا شویم. منظور متمرکز بودن این است که یک کنترل و بررسی بر تراکنش هایی که روی پول انجام می شود، توسط دولت وجود دارد ،و از عواقب این روش متمرکز بودن آثار زیان بار و غیر قابل کنترلی مانند تورم و بی ارزش شدن یا کم ارزش شدن پول طی یک بازه زمانی است. حتی به دلیل متمرکز بودن سازمان دولتی می تواند بدون اطلاع شما حساب را مسدود کند.

در شبکه بیت کوین به دلیل این که قدرت نقل و انتقال پول بین خود افراد در حوزه بیت کوین به دست خود افراد و به صورت یکسان تقسیم شده است، یک اعتماد همه جانبه و دو طرفه بین افرادی که اقدام به توزیع و خلق پول می کنند وجود دارد .همچنین قوانین موجودی که در یک سیستم برنامه نویسی شده و تعیین شده وجود دارد به صورت شفاف توسط فعالان قابل مشاهده است و افراد داوطلبانه می توانند آن را رعایت کنند. دلیل دیگر مفید بودن غیر متمرکز بودن بیت کوین کنترل تورم این ارز دیجیتالی است.