چه اتفاقی می افتد اگر ماینرهای بیت کوین تسلیم شوند؟

چه اتفاقی می افتد اگر ماینرهای بیت کوین تسلیم شوند؟
1398/09/18
| 293

رکود در بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است که قیمت بیت کوین در معرض خطر کاهش بیشتری باشد در حالیکه در تلاش است تا بتواند سطوح حمایتی کلیدی خود را بازپس گیرد. وجود نزول در قیمت بیت کوین باعث موضوع دیگری نیز شده است که اصطلاحا به آن تسلیم ماینرها می گوییم که در نتیجه آن، استخراج کنندگان بیت کوین دستگاه های خود را خاموش می کنند و دست از ماین کردن برمی دارند گفته می شود. دلیل اصلی کاهش چشمگیر قیمت در ماه دسامبر(آذر) نیز همین موضوع بوده است.

در اواخر سال گذشته قیمت بیت کوین به حدود 6000 دلار سقوط کرد و تا حدود 3 ماه قیمت ثابتی بین محدوده 6000 تا 6500 دلار داشت. افت بعدی به 3000 دلار بود که این کاهش قیمت تنها در عرض یک ماه اتفاق افتاد.
 


چرا تسلیم ماینرها اتفاق می افتد؟


خرید بیت کوین

این موضوع زمانی در بازار بیت کوین اتفاق می افتد که استخراج بیت کوین دیگر سودآور نباشد. هنگامی که سودآوری بیت کوین کاهش پیدا می کند، طبیعتا ماینرها به فکر فروش بیت کوین های خود می افتند و این عمل تاثیری منفی در احساسات بازار خواهد داشت. وقتی این افراد شروع به فروش بیت کوین هایشان می کنند، حجم فروش در بازار بالا رفته و باعث ایجاد فشار در بازار می شود. چنین فشاری در بازار، باعث ایجاد شرایطی سخت می شود و جلوی رشد قیمت بیت کوین را می گیرد.

مراکز بزرگ استخراج بیت کوین، به این دلیل که با تولیدکنندگان برق قراردادهای بلند مدت دارند، زود تسلیم افت قیمت بیت کوین در کوتاه مدت نشده و کار خود را تعطیل نمی کنند. آنها همچنین سرمایه بیشتری برای مقابله با بی ثباتی در بازار برای مدت زمانی طولانی دارند.

در عین حال احتمال دارد شرکت ها و مراکز استخراج کوچکتر تسلیم شوند و کار خود را تعطیل کنند. بسته شدن مراکز استخراج بزرگ، یکی پس از دیگری می تواند باعث یک مرگ تدریجی شود که در آن هش ریت شبکه بیت کوین کم کم به سمت صفر میل می کند.

اگرچه طبق گفته آندرس آنتونپولوس، محقق مشهور ارزهای دیجیتال، نابودی تدریجی یا ناگهانی بیت کوین اتفاق نخواهد افتاد زیرا استخراج کنندگان بیت کوین، عملکرد خود را بر پایه استراتژی ها بلند مدت قرار داده اند.او این گونه توضیح می دهد:

یکی از دلایلی که این اتفاق برای بیت کوین نمی افتد این است که اکثریت استخراج کنندگان، نگاهی بلند مدت به این ارز دیجیتال دارند.

از این رو، اگر تسلیم کوتاه مدت ماینرها اتفاق بیفتد -مثل اواخر سال 2018- بازار طی شش ماه تا یک سال خود را بازیابی می کند. در حال حاضر، خیلی زود است که پیش بینی کنیم آیا این اتفاق تا اواخر سال اتفاق می افتد یا خیر. با این حال ، اگر احساسات منفی در بازار به سه ماهه اول سال 2020 منتقل شود ، ممکن است در ماه های آینده، اتفاقی شبیه به دسامبر سال 2018 رخ دهد. 
 


هاوینگ، تاثیر فوری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت


فروش بیت کوین

یکی از اتفاقاتی که در سال 2020 اتفاق می افتد، نصف شدن پاداش یا هاوینگ بیت کوین در ماه می (اردیبهشت) است. این ساز و کار که هر 4سال یکبار اتفاق می افتد، باعث می شود استخراج کنندگان با آزاد کردن هر بلاک، نصف پاداش قبلی (12.5 بیت کوین) را دریافت کنند. همچنین با نزدیک شدن شبکه به عرضه ثابت 21 میلیون بیت کوین ، نرخ تولید بیت کوین جدید نیز کاهش می یابد.

از سال 2018 ،از هاوینگ به عنوان عامل بعدی برای بالارفتن قیمت بیت کوین یاد شده است. به عنوان یک دارایی کمیاب ، هر رویدادی که باعث کاهش عرضه این ارز دیجیتال شود ، از نظر تئوری بر روند قیمت آن تأثیر می گذارد. با این حال ، سرمایه گذاران و تحلیلگران مشهور گفته اند که احتمالا هاوینگ، اثری فوری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

اگر نصف شدن پاداش، تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین نداشته باشد ، فشار مضاعفی به ماینرها وارد می شود تا زیرساخت های بهتر و تجهیزات کارآمدتری را به کار گیرند تا سعی در کاهش بیشتر هزینه ها داشته باشند.

در طول تاریخ، هاوینگ تا یک یا دو سال تاثیر زیادی بر بالا رفتن قیمت بیت کوین نداشته است؛ احتمالا به این دلیل که تا قبل از آن بیت کوین، قیمت مناسبی داشته است. همینطور ممکن است که تسلیم شدن ماینرهای کوچک باعث شود که قیمت بیت کوین سطوح حمایتی پایینتری را در منطقه 5000 تا 6000 دلار آزمایش کند و باعث ایجاد احساسات منفی در بازار ارزهای دیجیتال در سال 2020 شود.
 


روند فعلی قیمت بیت کوین


 

قیمت بیت کوین

طبق فاندامنتال ها، بیت کوین در مناطق کلیدی مختلف از جمله فعالیت کاربران خود، خرید و فروش بیت کوین با دلار(USD) و نرخ هش ریت، همچنان قدرتمند است. اطلاعات رسمی درون بلاک چینی از Blockchain.com نشان میدهد که تعداد آدرسهای مجزای استفاده شده در سال 2019 در کمتر از 12 ماه، از 310,000 به 500,000 رسیده است. نرخ هش ریت شبکه نیز در همین مدت، از 41 اگزاهش به 92 اگزاهش، یعنی به بیش از دوبرابر رسیده است.

به گفته تیموتی پیترسن (Tmothy Petersen) و طبق فاندامنتال ها، حباب قیمت بیت کوین در سال 2019 طی یک یا دو هفته آینده از بین خواهد رفت و نقطه فعلی  به عنوان کف بالقوه قیمت خواهد بود. از این رو اگر فروش بیت کوین در یازار زیاد شود و به طبع آن قیمت بیت کوین کاهش یابد، محتمل ترین دلیل این افت می تواند تسلیم ماینرها باشد. البته تسلیم ماینرها و کاهش استخراج می تواند نقطه مثبتی برای استخراج کنندگان بزرگ و افرادی که دید بلندمدت دارند و همچنین سرمایه گذاران باشد، چون نشانگر پایان بازار خرسی و شروع مرحله انباشت است.