عملکرد مثبت بیت کوین در سال 2019

عملکرد مثبت بیت کوین در سال 2019
1398/10/12
| 1419

با این حال که سال 2019 سال نسبتا خوبی برای بازار ارزهای دیجیتال نبود، اما می توان گفت که بیت کوین، عملکرد خوب و مثبتی را از خود نشان داده است و طبق آمار، در بسیاری از موارد، همچنان در رتبه اول قرار دارد. در این مقاله قصد داریم با در نظرگرفتن شاخص های شبکه و بازار نگاهی اجمالی به عملکرد بیت کوین و قیمت بیت کوین در سال گذشته داشته باشیم.

 


قیمت بیت کوین با رشد بیش از 95 درصد تا به امروز


خرید بیت کوین

در حال حاضر خرید بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال بایننس با قیمت 7136 دلار انجام می گیرد که نشان دهنده افزایش 95 درصدی در قیمت بیت کوین تا به امروز می باشد. بیت کوین پس از گذراندن سال 2018 که سال بسیار سختی برای این ارز دیجیتال بود و با کاهش 72 درصدی مواجه شده بود، به آرامی به رشد خود ادامه داد و در نیمه دوم سال 2019 به یک فاز عظیم صعودی رسید.

قیمت بیت کوین در اواخر ژوئن 2019 به بیش از 13000 دلار رسید که اولین صعود دوباره پس از ژانویه 2018 بود.  این افزایش در قیمت بیت کوین، باعث شگفتی بسیاری از مخالفان این ارز دیجیتال شد که اعتقاد داشتند دوران درخشش و وجود آن به سر آمده است. اگرچه قیمت بیت کوین زیاد در این مقدار باقی نماند و خط صعودی شگفت انگیز آن ادامه پیدا نکرد. 

 


پایه های شبکه بیت کوین سر به فلک می کشند


با وجود شرایط نزولی بازار در سال 2018 ، اصول شبکه در حال پیشرفت بود تا اینکه یک جنگ داخلی به نام Bitcoin Cash رخ داد و باعث افزایش شدید مارپیچ مرگ شد که در نتیجه آن بسیاری از گره ها (دستگاه ماینر) خاموش شدند. 12 ماه از این اتفاق می گذرد اما تصاویر و آمار کاملا متفاوت هستند به طوریکه در سال 2019 هش ریت شبکه بیت کوین بیش از 120 درصد افزایش داشته است. هش ریت شبکه بیت کوین تا مرز 120 میلیون تراهش بر ثانیه نیز رسید که این خود یک آمار بسیار خیره کننده است.

نکته جالب این جاست که این افزایش سریع هش ریت شبکه، حتی در زمان رکود قیمت و پایین بودن حجم خرید بیت کوین نیز ادامه داشت. 

فروش بیت کوین

همچنین شبکه لایتنینگ که یک راه حل لایه دوم برای مشکل مقیاس پذیری بیت کوین است نیز از 515 به 850 بیت کوین افزایش یافته است.در سال 2019 از این شبکه به عنوان راه حل مطلوب مقیاس پذیری بیت کوین یاد شد و لایتنینگ مجال این را پیدا کرد که گره های عمومی خود را از تعداد 4800 به 10900 برساند. همچنین کانال های شبگه لایتنینگ نیز به بیش از دوبرابر مقدار قبل خود یعنی از 16000 به 35000 رسید. 

 


افزایش خرید و فروش بیت کوین به صورت سازمانی


قیمت بیت کوین

معاملات آتی بیت کوین در بورس و کالای شیکاگو (CME) طی سال گذشته رکورد بسیار خوبی را به ثبت رساند. بکت (BAKKT) بیت کوین، پس از گذراندن مراحل قانونی، سرانجام در اواخر سپتامبر 2019 به صورت قراردادهای آتی فیزیکی بیت کوین شروع به کار کرد. با این حال که شروع زیاد خوبی نداشت، اما توانست با ارائه گزینههای (options) صرافی ارز دیجیتال های مختلف، رکورد روبه رشدی را از خود به ثبت برساند. 
 


آدرس های فعال بیشتر، نگهداشتن بیت کوینِ بیشتر 


سانتیمنت (Santimnet) ثبت کننده آمار و اطلاعات تحلیلی ارزهای دیجیتال نشان می دهد که تعداد آدرس های فعال روزانه بیت کوین(DAA) در سال 2019 حدود 7 درصد رشد داشته اند. این گزارش همچنین نشان می دهد که طی سال گذشنه بیش از 60 درصد بیت کوین های موجود، دست نخورده باقی مانده اند. این آمار برای سال 2018، 54 درصد بود که نشان دهنده علاقه بیشتر به نگهداشتن بیت کوین می باشد.

صرافی ارز دیجیتال

در اوایل سال 2019 بود که بیت کوینیست در گزارشی اعلام کرد که ورودی کیف پول نهنگ های بیت کوین، بیشتر از خروجی آن است که یعنی حجم خرید بیت کوین توسط این افراد بیشتر از فروش بیت کوین آنهاست و این امر به معنی یک روند هولدینگ (نگهداری) آگاهانه است.

اگرچه بیت کوین در سال 2019 درخشنده ظاهر شد و نهایت لذت را برد اما این امر برای دیگر ارزها صادق نبود. به جز استثناهایی مانند ارز تزوس (Tezos)، چِین لینک (Chainlink) و بایننس کوین(Binance Coin)، بخش عمده ای از آلت کوین های بازار در سال 2019 شاهد ضررهای گسترده بودند.