قرارداد آتی بیت کوین چیست؟ +ویدیو

قرارداد آتی بیت کوین چیست؟ +ویدیو
1398/08/09
| 921

این روزها و با عرضه بکت بیت کوین، راجع به قراردادهای آتی این ارز دیجیتال زیاد شنیده ایم. اما قرارداد آتی یا فیوچرز به چه معناست؟ در این مقاله که توسط رسانه بین المللی "کوین تلگراف" منتشر شده، قصد داریم به طور کامل و در عین حال ساده و روان، این موضوع را توضیح دهیم.
 


 قراردادهای آتی چیست؟


خرید بیت کوین

قراردادهای آتی، قراردادهایی به منظور خرید یا فروش یک دارایی، در یک تاریخ معین در زمان آینده و با قیمتی معین می‌باشند.

هنگامی که یک قرارداد آتی بسته شد، هر دوی طرفین معامله باید طبق قیمت توافق شده خرید و فروش انجام دهند و به قیمت واقعی بازار در روز اجرای قرارداد توجهی نداشته باشند.

هدف قراردادهای آتی ضرورتاً کسب بیشترین سود نیست. این یک ابزار مدیریت ریسک است، که اغلب در بازارهای اقتصادی، به منظور کاستن ریسک خسارات ناشی از تغییرات دارایی‌ها می‌باشد.

قراردادهای آتی همچنین در اوراق بهادار به منظور تعادل نوسانات قیمت در سرمایه گذاری‌ها استفاده می‌شود. جایی که دارایی‌های بزرگ واساسی دارای نوسان ویژه‌ای هستند.

این قراردادها طی یک مبادله آتی که به عنوان یک واسطه عمل می‌کنند، به توافق رسیده و مورد معامله قرار می‌گیرند.
 


قراردادهای آتی چگونه عمل می‌کنند؟


صرافی ارز دیجیتال

دو موقعیت در قراردادهای آتی وجود دارد: موقعیت بلند و موقعیت کوتاه؛

اگر شما موقعیت بلند را برگزینید، شما جهت خرید یک دارایی در آینده و در یک زمان مشخص تا زمانی که قرارداد منقضی می‌شود، موافقت کرده‌اید. اگر شما موقعیت کوتاه را برگزینید، با فروش یک دارایی با قیمتی معین تا زمانیکه قرارداد منقضی شود، موافقت کرده‌اید.

یک روش خوب برای توضیح این قضیه استفاده از مثال یک شرکت هواپیمایی است که می‌خواهد از افزایش قیمت سوخت بوسیله ورود در قراردادهای آتی، جلوگیری کند.

اگر قیمت سوخت هواپیما در هر گالن 2 دلار باشد و یک شرکت هواپیمایی پیش بینی کند قیمت سوخت افزایش پیدا خواهد کرد، قرارداد آتی سه ماهه‌ای را برای 1000 گالن سوخت به قیمت فعلی آن خریداری می‌کند. بنابراین این قرارداد 2000 دلار ارزش خواهد داشت.
اگر در سه ماه آتی، زمانی که قرارداد منقضی می‌شود، قیمت هر گالن سوخت هواپیما 3 دلار باشد، در قرارداد فوق شرکت هواپیمایی 1000 دلار برای خود ذخیره کرده است.
فروشنده با رضایتمندی از قراردادهای آتی استقبال می‌کند تا بتواند از یک بازار پایدار حتی زمانی که قیمت‌های سوخت بالا هستند برای مشتریانش اطمینان ایجاد کند. علاوه براین، اینچنین قراردادی از آنها در راستای افت ناگهانی قیمت سوخت محافظت می‌کند.
در این حالت،  طرفین معامله علیه نوسانات قیمت سوخت از خود محافظت می‌کنند.
در این شیوه، همچنین سرمایه گذارانی هستند که از قراردادهای آتی به جای استفاده‌ی محافظتی، از آن به عنوان روشی از سوداگری استفاده می‌کنند.
آنها آگاهانه زمانی که قیمت یک کالا پایین است، خرید می‌کنند و به محض افزایش قیمت، ارزش قرارداد بیشتر می‌شود و قبل از اینکه قرارداد منقضی شود سرمایه گذار می‌تواند آن را با قیمتی بالاتر با یک سرمایه گذار دیگر معامله کند.

 


قراردادهای آتی بیت کوین چیست؟


خرید بیت کوین

قراردادهای آتی تنها برای دارایی‌های فیزیکی نیستند. آنها قابلیت این را دارند که با دارایی‌های مالی نیز به خوبی مورد معامله قرار گیرند.
در قراردادهای آتی بیت کوین، این قراردادها براساس قیمت بیت کوین و بورس بازی‌هایی که القا می کند که قیمت بیت کوین در آینده چه میزان خواهد بود، تعیین می‌شود.

به علاوه، این قراردادها سرمایه گذاران را قادر می‌سازد تا بدون اینکه بیت کوین داشته باشند، قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کنند.

این ویژگی دو پیامد عمده دارد:

اول، با این وجودی که بیت کوین، خود غیرقابل کنترل و غیر مقرراتی است، قراردادهای بیت کوین را می‌توان در معاملاتی قابل کنترل، مبادله کرد. این امکان برای کسانی که نگران ریسک‌های مربوط به عدم مقررات این صنعت هستند، خبر خوبی است.
دوم، در مکان‌هایی که مبادله بیت کوین ممنوع است، قراردادهای آتی بیت کوین به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا بتوانند با توجه به نوسانات قیمت بیت کوین، قیمت آن را پیش‌بینی کرده و سرمایه گذاری کنند.
 


قراردادهای آتی بیت کوین چگونه عمل می‌کنند؟


فروش بیت کوین

یک قرارداد آتی بیت کوین دقیقا همان طوری که برای قرارداد‌های دارایی‌های سنتی اقتصاد کاربرد دارد، برای خرید بیت کوین نیز به کار می‌رود.
بورس بازان با پیش‌بینی اینکه آیا قیمت این ارز دیجیتال، افزایش یا کاهش خواهد داشت، یکی از دو موقعیت بلند و یا کوتاه آن را برای سرمایه گذاری در قراردادهای آتی بیت کوین برمی‌گزینند.

به عنوان مثال، اگر اشخاصی یک بیت کوین به قیمت 18000 دلار دارند و پیش‌بینی می‌کنند که قیمت آن در آینده کاهش پیدا خواهد کرد، برای محافظت از سرمایه خود، می‌توانند یک قرارداد آتی را به قیمت فعلی آن، یعنی 18000 دلار، بفروشند.
در صورتی که نزدیک به تاریخ پرداخت، قیمت بیت کوین همراه با قیمت قراردادهای آتی بیت کوین کاهش پیدا کرده است، سرمایه گذار اکنون تصمیم می‌گیرد که این قراداد را بازخرید کند.
اگر قرارداد نزدیک به تاریخ پرداخت با قیمت 16000 دلار معامله شود، سرمایه گذار 2000 دلار سود کرده و ازاین رو سرمایه گذاری خود را بوسیله فروش آن با قیمت بالا و خرید آن با قیمت پایین، محافظت کرده است.

توضیحات بالا یک مثال اساسی بود در رابطه با اینکه قراردادهای آتی بیت کوین چگونه کار می‌کنند و شرایط دقیق هر قرارداد آتی ممکن است با توجه به نوع مبادله که شامل محدودیت‌‌های حداقل و حداکثر قیمت باشند، پیچیده‌تر باشد.
 


آیا این بدان معنی است که احتمالاً قیمت‌ بیت کوین افزایش می‌یابد؟


فروش بیت کوین

دلایل متعددی وجود دارد که چرا این پرسش مفروض است.
همان گونه که مقررات معاملات آتی بیت کوین می‌توانند در صرافی‌ ارز دیجیتالهای عمومی تنظیم شوند؛ به افرادی که قبلاً به دلیل عدم وجود مقررات، در سرمایه گذاری شکاک بودند، اعتماد به نفس می‌دهد.

سرمایه گذاران بنیادی بیشتر تمایل دارند که قراردادهای آتی بیت کوین را به مشتریان خود به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری حیاتی عرضه کنند.
این سیستم، نقدینگی بیشتری را به بازار می‌آورد و باعث می‌شود که خرید، فروش و مبادله ارزهای رمزنگاری آسان‌تر شود و بنابراین مبادله آنها سودمند‌تر باشد.
این سیستم، پای بازار بیت کوین را به یک فضای سرمایه گذاری گسترده تر باز می‌کند، از جمله در کشورهایی که خرید و فروش بیت کوین ممنوع شده است.
از آنجایی که قراردادهای آتی برای تنظیم و کنترل نوسان قیمت طراحی شده‌اند، این قراردادها خواهند توانست باعث کاهش نوسانات قیمت بیت کوین شوند.
 


قراردادهای آتی برای صنعت بلاک چین چطور مفید واقع می‌شود؟


خرید و فروش بیت کوین

چندین بهره‌ وری ممکن، وجود دارد:
در مرحله اول، بیت کوین به عنوان یک عامل تاثیر گذار برای ارزهای دیجیتال دیده می‌شود. از این رو اگر قیمت بیت کوین دچار افزایشی شدید در مدت کوتاهی شود، صرف نظر از اینکه این افزایش به خاطر قراردادهای آتی بیت کوین و یا دیگر موارد بوده است، بیشتر مردم تمایل دارند منشا آن را بدانند.
از آنجا که مردم در مورد ارزهای رمزنگاری شده آگاه‌ تر می‌شوند، اوج گیری آلت کوین‌ها افزایش خواهد یافت و قیمت‌های آنها بیشتر می‌شوند.

جنبه معکوس این قضیه نیز وجود دارد. سرمایه گذاران ممکن است آلت کوین‌های خود را برای خرید بیت کوین به منظور مشارکت در روند افزایشی آن بفروشند. خروج  زیاد آلت کوین‌ها می‌تواند باعث یک افت شدید در قیمت ارزهای رمزنگاری شود.
یک سناریوی محتمل‌تر این است که برخی از آلت کوین‌های قوی‌تر مثل اتریوم، لایت کوین، ریپل و… ممکن است به دنبال ردپای بیت کوین حرکت کنند و همچون قراردادهای آتی بیت کوین، به خوبی قابل تجارت باشند.
 


قراردادهای آتی بیت کوین را در چه جاهایی می‌توانید تجارت کنید؟


صرافی ارز دیجیتال

در حال حاضر دو بازار مجزا وجود دارند که در آن‌ها می‌توان قراردادهای آتی بیت کوین را مبادله کرد.

اولین گزینه به طور منتخب صرافی‌ ارز دیجیتال ها هستند. دو صرافی BitMEX و OKCoin خدمات مبادله قراردادهای آتی بیت کوین را دارا هستند. صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده از مدت‌ها قبل و از آنجایی که مبادلات قراردادهای آتی بطور گسترده‌ای نامنظم بوده‌اند را عرضه داشته‌اند.

دومین گزینه، از طریق مبادلات دولتی تنظیم شده است. این یک پدیده جدید و بخشی از علتی است که در دسامبر 2017 در قیمت بیت کوین افزایش دیدیم. این فرایند با شروع به کار بنیاد قراردادهای آتی بیت کوین CBOE در 10 دسامبر 2017 آغاز شد. شرکت‌های کارگزاری مانند TD Ameritrade و JP Morgan برای دسترسی به این بازار علاقه نشان داده‌اند..