چه کسانی بیشترین بیت کوین را در دنیا در اختیار دارند؟

چه کسانی بیشترین بیت کوین را در دنیا در اختیار دارند؟
1398/09/06
| 1582

بیت کوین اولین و موفق ترین ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است که سال هاست با رشد روز افزون خود، سلطه بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد. قیمت بیت کوین از زمان عرضه تاکنون دستخوش تغییرات بسیار بزرگی شده است و همچنان نیز در حال افزایش است. اگرچه درحال حاضر در وضعیت مساعد و باثباتی قرار ندارد، اما به عقیده بسیاری از صاحب نظران این حوزه، این ارز، پادشاه ارزهای دیجیتال است و به زودی با رشدی چشمگیر مواجه خواهد شد. بسیاری نیز معتقدند که با خرید بیت کوین و نگهداشتن آن در دراز مدت می توانید آینده خود را تضمین کنید. پیشتر نیز در مقاله ای به تشریح این موضوع پرداختیم.

اما در این بازار و تمامی بازارهای بزرگ، این نهنگ ها هستند که می توانند تاثیر بسزایی در روند رشد و یا سقوط یک دارایی بگذارند. در بازار بیت کوین نیز چنین است و نهنگ ها می توانند با خرید و یا فروش بیت کوین در حجم زیاد، بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند. افشای اسامی افرادی که بیشترین بیت‌کوین را در اختیار دارند، ممکن است شما را شگفت ‌زده کند. درحالی ‌که ساختار مبادلات بیت‌ کوین به نحوی است که می‌ توان در آن ناشناس باقی ماند و برای ثبت معاملات در آن تنها از رشتۀ حروف و اعدادی استفاده می ‌شود که قابل انتساب به افراد واقعی نیستند، اما برخی از افراد به‌ طور علنی معاملات و دارایی بیت کوینی خود را فاش کرده‌اند. در این مقاله به معرفی افرادی می پردازیم که گفته می شود بیشترین بیت کوین را در جهان در اختیار دارند. 

 


صرافی ارز دیجیتال


 

صرافی ارز دیجیتال

واضح است که صرافی های ارز دیجیتال، بزرگ ترین مالکان بیت کوین هستند. در حال حاضر حدود 6.7 درصد از کل بیت کوین در گردش به ارزش بیش از 9.8 میلیارد دلار در کیف پول صرافی ها نگهداری می شود.

خرید بیت کوین

هشت صرافی ارز دیجیتال معروف از جمله کراکن (Kraken)، بیت استمپ (Bitstamp) و بایننس (Binance) ذخیره بیت کوین خود را طی سال های اخیر افزایش داده اند.

 


ساتوشی ناکاموتو


خرید یت کوین

اگرچه هنوز نمی دانیم چه کسی بیت کوین را به دنیا معرفی کرد، اما این فرد ناشناس که به «ساتوشی ناکاموتو» معروف است، بیشترین مقدار بیت کوین را در جهان در اختیار دارد. طبق اطلاعات موجود، ساتوشی 1 میلیون بیت کوین یعنی 4.76 درصد از کل 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج را برای خودش ذخیره کرده است.

 


برادران وینکلوس


فروش بیت کوین

برادران وینکلوس (Winklevoss) در سال 2013 مدعی شدند که 1 درصد تمامی بیت کوین در گردش دنیا را در اختیار دارند. با توجه به اینکه تا پایان سال 2013 حدود 12 میلیون بیت کوین استخراج شده بود، این دو برادر در آن زمان حدود 120 هزار بیت کوین داشته اند و به احتمال زیاد این رقم تاکنون افزایش یافته است.

همچنین برادران وینکلوس مالک صرافی ارز دیجیتال جمینی (Gemini) هستند و هر سال به سرمایه آنها اضافه می شود.
 


بری سیلبرت


قیمت بیت کوین

بری سیلبرت معروف به سلطان کریپتو، بنیانگذار و مدیرعامل گروه ارز دیجیتال (Digital Currency Group) نیز به شمار می رود. این گروه علاوه بر راه اندازی و پشتیبانی از شرکت های فعال در حوزه بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، به سرمایه گذاری نیز مشغول است.

این گروه همچنین علاوه بر پایگاه خبری CoinDesk مالک بیش از 100 شرکت مرتبط با بیت کوین از جمله Grayscale نیز محسوب می شود. فوربز ارزش دارایی های سیلبرت را در سال 2018 بین 400 تا 500 میلیون دلار برآورد کرد. رقمی که به احتمال زیاد در سال 2019 افزایش قابل توجهی داشته است.
 


تیم دراپر 


خرید بیت کوین

دراپر یکی از سرمایه گذاران و تحلیلگران مشهور این حوزه به شمار می رود. وی که در ابتدا به لطف یکی از سرمایه‌گذاری‌های اولیه‌اش در بخشی از اسکایپ، میلیاردها دلار درآمد کسب کرده بود، در سال 2014 با خرید بیت کوین به تعداد 30,000 از یک حراجی دولتی، در سر تیتر اخبار دارندگان بیشترین بیت‌ کوین قرار گرفت.

گفته می شود مبلغی که او در این حراجی هزینه کرده بود چیزی در حدود 19 میلیون دلار است در حالیکه با قیمت‌های امروز این مقدار بیت‌کوین ارزشی به‌اندازۀ 171 میلیون دلار دارد. وی که به آینده بازار و قیمت بیت کوین خوش بین است، اخیرا به دنبال ورود به بازار ارز دیجیتال تزوس (Tezos) نیز می باشد.

 


چارلی شرم 


خرید و فروش بیت کوین

او یکی از کارآفرین‌هایی بود که در نخستین روزهای آغاز به کار بیت‌کوین وارد آن شد و به عضویت بنیاد بیت‌کوین  درآمد. این بنیاد که قرار بود به نوعی پشتیبان ای ارز دیجیتال باشد، با مشکلات زیادی مواجه شد و گفتنی است که عده‌ای از رهبران این بنیاد بعدها به اتهام اعمال مجرمانه تحت بازجویی قرارگرفتند. خود شرم نیز از این قائله مستثنی نماند و به سبب اتهامات مربوط به پو‌لشویی به دو سال زندان محکوم شد. اما او با یک استارتاپ سرمایه‌گذاری در بازارارزهای دیجیتال بازگشته است. وی که مقدار دقیق بیت ‌کوین هایش را افشا نمی‌کند، اعلام کرده است که در زمانی که بیت‌کوین قیمت پایینی داشته چند هزار واحد از آن را خریده است که در حال حاضر میلیون‌ها دلار ارزش ‌دارند.

 


تونی گالیپی 


فروش بیت کوین

تونی گالیپی میرعامل و بنیان گذار بیت پی (BitPay) یکی از شرکتهای پیشرو در پردازش معاملات خرید و فروش بیت کوین است. طبق گزارش ها، وی یکی از بزرگترین دارنگان بیت ‌کوین حال حاضر جهان لقب گرفته است. اگرچه میزان دقیق از سوی او فاش نشده است اما تخمین‌ها عددی در حدود 20 میلیون دلار را پیشنهاد می ‌کنند.

 


دولت فدرال ایالات متحده


قیمت بیت کوین

احتمالاً شگفت ‌انگیزترین مطلب این مقاله نام دولت فدرال در میان دارندگان بیشترین بیت‌کوین است. این ارز مبتنی بر دنیای دیجیتال که قرار بود سلطۀ ی مبادلات بین فردی را از چنگ دولت‌ها و بانک‌ها بیرون آورد، حال سود فوق‌العاده‌ای برای دولت فدرال ایالات ‌متحده به همراه داشته است. اداره تحقیقات فدرال (پلیس FBI) در جریان تعطیلی فروشگاه آنلاین راه ابریشم، 144000 بیت ‌کوین را توقیف کرد و به این نحو مالک بیشترین بیت‌ کوین و بزرگ ‌ترین کیف پول بیت کوینی در جهان شد. سپس دولت این بیت ‌کوین ها را به حراج گذاشت و توانست درآمد 48 میلیون دلاریرا از طریق آن به دست بیاورد که البته اگر منتظر می ‌ماند، سود بسیار بیشتری در انتظار دولت بود. بااین‌ حال دولت فدرال همچنان در تلاش است تا از این بازار سهمی را به خود اختصاص دهد. سازمان خدمات درآمد داخلی ایالات ‌متحده (IRS) اعلام کرده است که دارایی‌های دیجیتالی مشمول مالیات هستند و لذا در تلاش است تا علیه افرادی که هنوز میزان رمز ارز خود را افشا نکرده‌اند اقدام قانونی انجام دهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که حجم زیادی از معاملات زیر نگاه نظارتی دولت انجام می‌شود. این مسئله به این معناست که دولت فدرال هم‌اکنون نیز به‌صورت بالقوه مالک میزان بسیار زیادی از بیت‌کوین های مشمول مالیات در بازار است.

 


جمع بندی


خرید و فروش بیت کوین

هماطور که گفته شد، شناسایی دارندگان بیشترین بیت کوین ها و یا اصطلاحا نهنگ ها، چیزی فراتر از تنها یک سرگرمی است. هر فردی که در لیست بزرگ ترین دارندگان بیت کوین قرار دارد می تواند تاثیر بسزایی بر روی بازار داشته باشد. برای مثال یک نهنگ با فروش بیت کوین هایش، میتواند بازار را دچار افرایش عرضه کند که این موضوع می تواند باعث سقوط قیمت بیت کوین گردد.