قیمت گذاری بیت کوین از چه عواملی تاثیر می پذیرد؟

قیمت گذاری بیت کوین از چه عواملی تاثیر می پذیرد؟
1399/01/22
| 2342

قیمت گذاری بیت کوین از چه عواملی تاثیر می پذیرد؟

 

ویژگی منحصر به فرد ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بودن بیت کوین است که نوسانات قیمت دلار و سیاست های خارجی و تورم کشورها بر قیمت بیت کوین تاثیر ندارد و توسط افراد فعال در شبکه بیت کوین فعالیت دارند. اما به دلیل این که نقل و انتقال بیت کوین از طریق اعتماد بین کاربر با کاربر است طی سال های اخیر قیمت آن به صورت صد هزار درصد افزایش داشته است. در این مقاله همراه پارسیان ارز باشید تا 7 مورد از عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین را بررسی کنیم.

 

7 دلیل موثر بر قیمت گذاری بیت کوین

1- افزایش تقاضا و عرضه ثابت بیت کوین:

یکی از مفاهیم اصلی در اقتصاد و حتی در زنجیره تامین ارتباط میان عرضه و تقاضا است که بر قیمت کالا، ارز، و سایر داد و ستدهای یک جامعه تاثیر گذار است.تعداد بیت کوین استخراج شده تا کنون 21 میلیون بیت کوین است و در این میان میزان تقاضای بیت کوین افزایش یافته که همین اتفاق باعث افزایش قیمت بیت کوین شده است. این یک ارتباط با تاثیر ثابت است،یعنی زمانی که عرضه کاهش می یابد.

این ارز دیجیتال بر خلاف سایر ارزهای ملی مانند پول که دولت روی آن نظارت و کنترل دارد و می تواند در صورت تقاضا پول جدید چاپ و عرضه کند؛ اما بیت کوین توسط ماینرها یا استخراج کنندگان به "استخراج بیت کوین" در تعداد معین می پردازند.

در شبکه بیت کوی قوانین و قواعدی تحت یک سیستم برنامه نویسی شده قرار دارد کهopen source است و سایر فعالان شبکه بیت کوین می توانند آن را مشاهده کنند.یکی از رویدادهای منحصر به فردی که در چرخه تولید بیت کوین انجام می شود،رویداد "هاوینگ" است که هر چهار سال یک بار تولید و استخراج بیت کوین را نصف می کند.از سال 2012 تا کنون استخراج بیت کوین هر چهارسال یک بار نصف شده و تا اردیبهشت سال 99 مقدار آن 25/6 خواهد شد. فرایند هاوینگ همچنان تکرار خواهد شد تا جایی که تا سال 2140  استخراج کل بیت کوین ها طبق پیش بینی های اخیر به پایان خواهد رسید.

طبق اصل عرضه و تقاضا، به دلیل این که عرضه بیت کوین ثابت است و ثابت می ماند، اما تقاضای بیت کوین توسط کاربران افزایش یافته همین امر باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

2-افزایش هزینه استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین یک فرایند رقابتی مانند مسابقه است و هر وقت که یک ماینر بتواند معادلات ریاضی را سریع تر حل کند و به جواب برسد یک بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند؛ اما فراموش نکنید که استخراج بیت کوین نیازمند دستگاه های قدرتمند همراه با نیروی برق زیاد است.همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد تقاضای بیت کوین رو به افزایش است و هزینه استخراج بیت کوین هم به دلیل نیاز به دستگاه های پردازش و نیروی برق رو به افزایش است و زمانی که این هزینه روند صعودی را طی کند، ماینرها بیت کوین ها با مبلغ کم که به صرفه ماینرها نباشد، نمی فروشند و قیمت بیت کوین افزایش می یابد.

3- غیر متمرکز بودن و امنیت داشتن بیت کوین

از آن جا سازمان یا ارگان و نهادی بر تراکنش های بیت کوین نظارت ندارد، بیت کوین غیر متمرکز شناخته شده است.

 دلیل این ادعا امنیت داشتن بیت کوین:

 -پروتکل های شبکه بیت کوین تاکنون تغییر نکرده و دستکاری نشده است.

-تاکنون تراکنش های بیت کوین برگشت نخوره است.

-قابلیت هک شدن بیت کوین و دارایی ها به آسانی وجود ندارد.

-بلوکه نشدن پول و دارایی

این ها عواملی هستند که باعث افزایش اعتماد مردم به اعتبار بیت کوین شده و بسیاری از افراد به سمت بیت کوین رو می آورند و همین اتفاق هم باعث افزایش تقاضا و افزایش قیمت بیت کوین شده است.

 

4-افزایش ایجاد صرافی های آنلاین و رقابت میان آن ها

با توسعه و رشد بیت کوین اقدام به فعالیت در عرضه خرید و فروش بیت کوین یک کسب و کار مطرح در جوامع مختلف شناخته می شود.در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتالی بیت کوین بیشتر خرید و فروش می شود و دسترسی به پول نقد و فروش آن جز نیازهای اصلی کاربران فعال در حوزه بیت کوین است.از طرف دیگر به دلیل افزایش تعداد صرافی ها و افزایش نقل و انتقال و فروش بیت کوین، به صورت صعودی قیمت بیت کوین افزایش یافته است.

5-ایجاد و افزایش دستگاه های خود پرداز بیت کوین 

          

یکی از دغدغه های کاربران بیت کوین تبدیل کردن بیت کوین به پول نقد است که با ایجاد خود پردازهای بیت کوین باعث کاربردی شدن این ارز دیجیتالی شده است.کاربران می توانند از طریق خود پرداز بیت کویت را به پول نقد یا بالعکس تبدیل کنند و همین امر موجب افزایش دسترسی و مقبولیت این ارز دیجیتالی و در نتیجه فزایش قیمت آن شده است.
 

6- افزایش مقبولیت و کاربرد پذیری بیت کوین

زمانی که برای اولین با این ارز دیجیتالی توسط "ساتوشی ناکاموتو" ایجاد شد، احتمالا با پیش بینی خرید و فروش در بین کاربران ایجاد شده بود، اما به دلیل افزایش رشد و رونق بیت کوین و سرمایه گذاری افراد زیاد طی یک بازه زمانی کوتاه 11 ساله بسیاری از حوزه های مختلف بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت و خرید سرویس های مختلف می شناسند و از آن استفاده می کنند. البته استفاده از این روش بستگی به پذیرفته شدن و مقبولیت بیت کوین بین کاربران و مردم جوامع مختلف دارد. با گذشت زمان و افزایش تعداد افرادی که از طریق بیت کوین سرمایه گذاری می کنند یا سایر پرداخت های خود را از طریق این سرویس انجام می دهند، موجب افزایش کاربرد پذیری و در نتیجه افزایش قیمت شده است.

7-تاثیر رسانه ها بر نهنگ های بیت کوین،تاثیر نهنگ ها بر قیمت بیت کوین

شاید عبارت نهنگ بیت کوین را شما هم شنیده اید. نهنگ بیت کوین چه کسی یا چه کسانی هستند؟

نهنگ ها در واقع دانه درشت ها و سرمایه گذاران بزرگی هستند که با خرید و سرمایه گذاری چند صد میلیونی ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و با کمک رسانه های بزرگی که مخاطبان زیاد دارند، مطالب مثبت و گاهی هیجان انگیز را در مورد ارزهای دیجیتال باعث ایجاد اختلال در ارزهای دیجیتال و شبکه بیت کوین و تعیین قیمت ارزهای دیجیتال می شوند و همین اتفاق باعث جهش های ناگهانی در قیمت این ارز دیجیتالی شده است.

 

سخن پایانی

در کل این مقاله به معرفی عواملی پرداخته شد که در تعیین قیمت بیت کوین موثر هستند. عمده این دلایل اشاره بر تناقض میان اصل عرضه و تقاضا است که باعث روند صعودی قیمت گذاری بیت کوین طی سال های اخیر شده است.