مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟
1399/01/12
| 891

مزایا و معایب بیت کوین چیست؟

 

امری طبیعی و بدیهی است که خرید بیت کوین و فروش آن قطعا مزایایی به همراه دارد که همه روزه در سراسر دنیا خرید و فروش و توزیع می شود و این روند رو به گسترش است. در این مقاله قصد داریم به مزایای خرید و فروش و فعالیت در حوزه شبکه بیت کوین بپزداریم. در سایت پارسیان ارز همراه ما باشید تا به روزترین اخبار و قیمت ارزهای دیجیتال را با شما به اشتراک بگذاریم.

 

ارحجیت بیت کوین نسبت به سایر ارزهای دیجیتالی

ارزهای دیجیتالی زیادی نظیر بیت کوین، اتریوم، بیت کوین کش، تتر، ریپل، لایت بیت کوین، در سراسر دنیا خرید و فروش می شوند ،اما در این میان فقط بیت کوین بین افراد رونق یافته و به مقدار زیاد خرید و فروش می شود.بیت کوین اولین و معروف ترین ارز دیجیتال است که امکان خرید و فروش و انجام تراکنش ها را به صورت پرداخت آنلاین فراهم کرده است ؛همچنین قابلیت تبدیل بیت کوین به پول آسان و قابل دسترس است.دلیل رونق یافتن بیت کوین هم همین است.در مقاله "روش نقد کردن بیت کوین به تومان" به طور کامل توضیح داده شده است.

 

مزایا بیت کوین

 

میزان هزینه تراکنش معقول

زمانی که کاربران شبکه بیت کوین اقدام به فروش بیت کوین می کنند ،پرداخت هزینه بیت کوین به عهده فروشنده است و بیت کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال هزینه تراکنش آن معقول تر و منطقی تر است.

مقدار هزینه تراکنش بسته به مقدار فروش بیت کوین و بر اساس نوسانات بازار خرید و فروش متغیر است، اما این هزینه به ندرت به مقدار یک دلار می رسد و معمولا با پرداخت چند سنت انجام می شود. در مقاله "یک تراکنش بیت کوین چگونه کار می کند"، به نحوه محاسبه تراکنش ها پرداخته شده است.

 

محدودیت استخراج بیت کوین

برای استخراج و در نتیجه توزیع و خرید و فروش بیت کوین محدودیت وجود دارد و این مقدار حتی با وجود تقاضای کاربران قبلی و افزایش استقبال کاربران جدید قابلیت افزایش نداشته و درست به همین دلیل است که بر ارزش بیت کوین افزوده می شود. همان طور که در "مقاله بیت کوین چیست؟" گفته شد، تا کنون تعداد 21 میلیون بیت کوین استخراج شده است و تعداد 18 میلیون آن در شبکه بیت کوین فعال است.دلیل غیر قابل استخراج بودن بیت کوین این است که الگوریتم های برنامه نویسی شده بیت کوین اجازه دسترسی و دست کاری را نمی دهد.

 

مستقل غیر متمرکز بودن بیت کوین

منظور از غیر متمرکز بودن این است که مدیر،ارگان یا سازمان تعیین شده ای بر فعالیت هایی که در حوزه شبکه بیت کوین انجام می شود، نظارت ندارد و درست به همین دلیل است که نوسانات موجود در بازار و سیاست های حاکم بر آن بر قیمت بیت کوین تاثیری ندارد. به همین منظور برای اطلاع از قیمت های لحظه ای ارزهای دیجیتال را در صفحه اصلی سایت پارسیان ارز یا کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام مشاهده و دنبال کنید.

ارزهای دیجیتال ریپل و استلار توسط سازمان و شرکت های خاصی مدیریت و نظارت می شود که همین امر خاصیت غیر متمرکز و مستقل بودن این ارزها را نقض می کند.

 

 

محبوبیت و پذیرش بیت کوین به عنوان ارز رایج

بسیاری از شرکت ها، کمپانی ها، و حتی فروشگاه های مطرح و معتبر اجازه و امکان از پرداخت را با استفاده از ارز دیجیتالی بیت کوین را داده اند و به درگاه پرداخت فروشگاه و کمپانی هایی که به صورت آنلاین فعالیت می کنند، اضافه کرده اند. این موضوع نشان دهنده محبوبیت و پذیرش ارز دیجیتالی بیت کوین و قبول کردن آن توسط مردم است. حتی اخیرا دادگاه کشور فرانسه، بیت کوین را به عنوان ارز رایج کشور معرفی کرده است.

 

 نقل و انتقال آسان بیت کوین

بیت کوین مبتنی و با استفاده از سیستم فناوری بلاکچین کار می کند.این فناوری به صورت غیر متمرکز است و مانند یک کیف پول به صورت دیجیتالی قابلیت نگه داری ارزهای دیجیتال را دارد. فناوری بلاکچین محدودیت در نقل و انتقال بیت کوین را رفع کرده است و شما می توانید به راحتی بیت کوین خرید کرده یا بفروشید. در مقاله "روش نقد کردن بیت کوین"، نحوه فعال سازی و کار کردن با فناوری بلاکچین توضیح داده شده است.

 

 

معایب بیت کوین

زمان بر بودن انجام تراکنش

پس از ارسال اطلاعات کاربر به سایت ها یا صرافی ارزهای دیجیتال ،احراز هویت و تایید اطلاعات کاربرانی که در آن ثبت نام کرده اند، در مقایسه با ارزهای دیجیتالی دیگر مانند ریپل یا اتریوم پایین تر و طولانی تر می شود.

دلیل طولانی شدن زمان تایید تراکنش بیت کوین به دلیل ساختار شبکه ای پیچیده در بیت کوین است.

 

عدم پشتیبانی

در جایی که صحبت از غیر متمرکز بودن بیت کوین ،اهمیت آن کنترل قیمت بیت کوین و تعیین قیمت آن به دست کاربران فعال در شبکه بیت کوین است.اما گاهی این عدم متمرکز بودن باعث می شود، زمانی که یک کاربر کلید خصوصی کیف پول دیجیتال بلاکچین را فراموش کند، سازمان یا ارگان پشت بیت کوین نیست تا در صورت فراموشی یا از دست دادن کلید خصوصی امکان بازگشت وجود ندارد.

 

امکان سوء استفاده و پولشویی

به دلیل این که سازمان یا ارگان خاصی بر فعالیت های شبکه بیت کوین نظارت و کنترل ندارد،همچنین ارتبط و اعتماد بین خود کاربران و خریداران و فروشندگان انجام می شود، امکان پولشویی و استفاده های غیر قانونی و نقل و انتقالات غیر مجاز به وسیله بیت کوین وجود دارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که هنوز هم صرافی های آنلاین که ارزهای دیجیتالی ارائه می دهند،معتبر و فعال در سراسر دنیا مشغول فعالیت هستند.برای اطمنیان از این صرافی ها به سایت های مطمئن و امن مراجعه کنید. سایت پارسیان ارز با ارائه خدمات خرید و فروش بیت کوین آماده خدمت رسانی است.

 

سخن پایانی

در مقاله بالا به طور کامل در مورد مزایا و معایب بیت کوین پرداخته شد و از آن جا که این ارز دییجتالی رونق گرفته و رو به پیشرفت است و نباید این امر را فراموش کرد.فعالیت در عرصه ارزهای دیجیتال دارای ریسک است اما در این زمینه سایت و صرافی آنلاین مطمئن و معتبر وجود دارد که امکان فعالیت در این عرصه را فراهم کرده است.